Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyük Otogarı Yeniden Taşıyalım

Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, 1990'ların başında Topkapı'dan Sağmalcılar'a taşınan Büyük İstanbul Otogarı'nın yeniden başka bir yere taşınmasını tartışmaya açtı.

Yenişafak Gazetesi
Büyük Otogarı Yeniden Taşıyalım

ayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, 1990'ların başında Topkapı'dan Sağmalcılar'a taşınan Büyük İstanbul Otogarı'nın yeniden başka bir yere taşınmasını tartışmaya açtı. Bürge, "Zamanında rastgele bir yer seçilerek yapılan otogarın şehir dışına taşınması için elimden geleni yapacağım" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi yönetici ve yazarlarını Bayrampaşa Belediyesi'nde ağırlayan Bürge, yaptığı çalışmalar ve projelerini anlattı. Bayrampaşa'yı Cumhuriyet'in 100'üncü yılına hazırladığını anlatan Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, yönettiği ilçenin en büyük sorunu olarak, 1990'lı yılların başında Topkapı'dan Sağmalcılar'a, Ayvalıdere'nin yatağına taşınan Büyük İstanbul Otogarı'nı gösteriyor. Otogarın hem konum olarak hem de ihtiyaca cevap vermesi açısından çok yanlış bir proje olduğunu vurgulayan Hüseyin Bürge, "Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a söyledim. Konuyu tartışmaya açtım. Yüksek sesle dile getiriyorum. Otogarın Bayrampaşa'dan çıkarılması için her şeyi yapacağım" diyor. Bürge, Otogar'ın boşaltıldıktan sonra İETT garajı olarak kullanılmasını öneriyor.

BAYRAMPAŞA REZİDANCE
Resmi sayım sonuçlarına göre, nüfusu 246 bin 446 olan Bayrampaşa'nın nüfusunun yüzde 45'ini Rumelili göçmenler oluşturuyor. Sonra Kastamonu, Sivas ve Karadenizlilerin ağırlıkta yaşadığı ilçe, İstanbul'un ticari anlamda en canlı bölgelerinden birinde yeralıyor.

Bürge'nin en çok önem verdiği konuların bir diğeri de deprem ve planlı kent için şehir dönüşüm projesi. İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'nde (İMP) çalışmaları süren projeye göre, ilk etabta, 2007 yılında Silivri'ye taşınacak olan Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nin arazisi üzerine bin 500 konut yapılacak. TEM Yolu'nun etrafındaki binalarda oturan aileler bu evlere taşınacak, boşalan araziye ise lüks rezidance projeleri uygulanacak.

Meyve ve Sebze Hali şu anki yerinden kaldırılarak il dışına bir yere taşınacak. Ortaya çıkan 300 dönümlük araziye de yine dönüşüm projesi kapsamında konutlar yapılacak. Dönüşüm, 2009'a kadar tamamlanacak.

Avrupa'nın en büyük ticaret merkezi
Bayrampaşa'da üç dönemdir belediye başkanlığı yapan ve 'koltuğa hakim' bir görüntü veren Bürge, projeleriyle de çok iddalı. En çok önem verdiği projesi, Büyük İstanbul Otogarı'nın karşı yakasında, 245 bin metrekarelik alana inşaatına başlanan ticaret merkezi. Hollandalı bir grup tarafından yapımına başlanan projenin, yaklaşık 450 milyon dolara tamamlanması bekleniyor. İçinde İkea mağazası, 5 yıldızlı otel ve rezidansların da bulunduğu tecaret merkrezi tamamlandığında, sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu, hatta Avrupa'nın en büyük ticaret merkezi olacak. Başkan Bürge'nin bir de "Yapmazsam gözüm açık giderim" dediği, Cemal Reşit Rey gibi, Balkan Ülkeleri Kültür Merkezi hayali bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-otogari-yeniden-tasiyalim_46701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!