Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyükşehir, TCDD'den 3. Kez Süre Uzatımı İstedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklaşa yaptığı 79 kilometre uzunluğundaki Aliağa - Menderes Cumaovası Banliyö Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören hafif raylı sistem projesi, 2010'a kaldı. TCDD'nin Büyükşehir Belediyesi'ne, üstüne düşen yükümlülükleri tamamlaması için tanıdığı süre 15 Aralık'ta sona erdi.

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir, TCDD'den 3. Kez Süre Uzatımı İstedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortaklaşa yaptığı 79 kilometre uzunluğundaki Aliağa - Menderes Cumaovası Banliyö Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören hafif raylı sistem projesi, 2010'a kaldı. TCDD'nin Büyükşehir Belediyesi'ne, üstüne düşen yükümlülükleri tamamlaması için tanıdığı süre 15 Aralık'ta sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 hafta önce TCDD'ye üçüncü süre uzatımı için yazı yazarken, geçtiğimiz hafta başı Ankara'da çeşitli temaslarda bulunan Başkan Kocaoğlu, ziyaret ettiği TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile süre uzatımı konusunda anlaştı.

Karaman-Kocaoğlu görüşmesinde hızlı tren projesindeki süre uzatımı gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 hafta önce TCDD'ye gönderdiği yazıda kalan işlerin tamamlanması için ek süre talebinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman arasındaki görüşme sırasında süre uzatımı konusunda mutabakat sağlandı, fakat anlaşma henüz kağıda dökülmedi. Önümüzdeki hafta içinde Büyükşehir Belediyesi'nin süre uzatım talebinin TCDD Yönetim Kurulu Toplantısı'nda görüşülüp karara bağlanmasının ardından sürenin kesinleşeceği öğrenildi. Belediyenin ne kadar süre istediği ve Kocaoğlu-Karaman arasındaki görüşmede de ne kadarlık bir süre üzerinde mutabakata varıldığı yetkililer tarafından açıklanmadı. Ancak, Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD'den istediği sürenin 2010 sonuna kadar olduğu ileri sürüldü. Büyükşehir Belediyesi'nin yeni süre uzatım talebi ile projenin bitim tarihi de 2010'a sarkmış oldu. TCDD Yönetim Kurulu toplantısı sonrası süre uzatımı ile ilgili resmi yazının Büyükşehir Belediyesi'ne gönderileceği öğrenildi.

Büyükşehir ile TCDD arasında 27 Mart 2005 tarihinde imzalanan protokol uyarınca 79 kilometre uzunluğundaki hattaki çalışmalar 2007 yılı Mart ayında tamamlanması öngörüldü. Büyükşehir, yer teslimlerinin geç yapılması, ihale iptalleri ve olumsuz zemin koşulları nedeniyle 2007 Mart ayında bitirilmesi öngörülen işleri zamanında tamamlayamadı. Büyükşehir Belediyesi'nin süre uzatımı için yaptığı başvuru üzerine 31 Ocak 2009'a kadar ek süre tanındı. Fakat aradan geçen süreçte işler yine bitmeyince Büyükşehir Belediyesi ikinci kez süre uzatımı için gerekli girişimlerde bulundu. TCDD, Büyükşehir Belediyesi'ne 15 Aralık 2009 tarihine kadar ek süre tanıdı. Gelinen noktada ise İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk alanındaki işlerin yüzde 90'ını tamamladı.

Hızlı tren projesinin hizmete sokulacağı zaman konusunda bugüne kadar çeşitli kereler tarih veren Kocaoğlu, Aliağa Menderes Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören proje için 2009 sonunu, sözleşmesi iki kez feshedildiği için yapımı yarım kalan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı için ise 2010 yılını işaret etmişti.

Yıldırım uyarmıştı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları ortaklığı ile yapımı süren Aliağa- Menderes Hafif Raylı Sistemi'nin 2010'da devreye girmesi gerektiğini söylemişti. Yıldırım, "TCDD bu projeyle ilgili ortaklık olarak tüm vecibelerini yerine getirmiştir, hazırdır. Belediye tarafında eksik işler var, maalesef bir yıllık gecikme var. Bu hat 2010 içerisinde başlangıçta Körfez'in Güney daha sonra Kuzey kesimi olmak üzere hizmete girecek. Bunda kararlıyız. Daha fazla gecikmesine rıza gösteremeyiz" demişti.

165 milyon dolar harcadı

TCDD ve DLH da kamulaştırma hariç bugüne kadar 79 kilometrelik hatta 165 milyon dolarlık yatırım yaptı. 79'u gidiş 79'u da geliş olmak üzere Aliağa'dan Menderes Cumaovasına kadar olan 158 kilometrelik demiryolu ağı baştan aşağı kontrolden geçti. Hattın 45 kilometrelik bölümü tamamen yenilendi. TCDD ayrıca hattın elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon işlerini de yaptı. Elektrifikasyon işleri İspanyol kredisiyle, sinyalizasyon işleri ise Japon kredisi ile tamamlandı. Ayrıca Alsancak Garı'na sinyal kumanda merkezi kuruldu. TCDD tüm bu çalışmaları 2004'de tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-tcddden-3-kez-sure-uzatimi-istedi_75121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!