Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çakmur, Kahraman Olmak İstiyor

İzmir’in yılan hikayesine dönen yatırımlarından, Basmane’de temel çukurundan çıkamayan Dünya Ticaret Merkezi (DTM), tam 11 yıldır iki eski büyükşehir belediye başkanını karşı karşıya getiriyor. Yapımına izin veren Burhan Özfatura’yla, açtığı davalarla karşı çıkan Yüksel Çakmur arasındaki tartışma son günlerde daha da alevlendi.

Milliyet EGE
Çakmur, Kahraman Olmak İstiyor

İzmir’in yılan hikayesine dönen yatırımlarından, Basmane’de temel çukurundan çıkamayan Dünya Ticaret Merkezi (DTM), tam 11 yıldır iki eski büyükşehir belediye başkanını karşı karşıya getiriyor. Yapımına izin veren Burhan Özfatura’yla, açtığı davalarla karşı çıkan Yüksel Çakmur arasındaki tartışma son günlerde daha da alevlendi. Çakmur, Milliyet EGE’ye yaptığı açıklamada, DTM’nin inşaatına ruhsat olmadan başlandığını, dava sürecinde de dosyaya Hilton Oteli’nin ruhsatının konulduğunu söyledi. Çakmur, sahtecilik yapıldığını öne sürerek çarpıcı iddiada bulundu.

Proje ortaklarından Güçbirliği Holding’in başkanı Kemal Zorlu’nun, temel atılmadan önce, 27 Nisan 1998’de dönemin başkanı Burhan Özfatura imzalı yapı ruhsatını göstererek yanıt verdiği Yüksel Çakmur’a bir sert cevap daha geldi. Bu kez Özfatura konuştu. Burhan Özfatura, hem Çakmur’un sözlerine karşılık verdi hem de Zorlu’nun kamuoyuna Milliyet EGE’den açıkladığı ruhsatta imza yetkisi olmadığı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

“Hilton’u emsal gösterdik”

Özfatura, Dünya Ticaret Merkezi’nin yasalara uygun olarak ihale edilip yapımına başlandığını ifade etti. 3030 Sayılı Kanun’a göre büyükşehir belediye başkanlarının belediye mülkleriyle ilgili inşaat ruhsatı yetkisi bulunduğunu belirten Özfatura, şunları dile getirdi: “Bu yasaya göre yapı ruhsatını imzaladım. Daha önce Hilton Oteli’nin yapı ruhsatını da aynı yasaya göre imzalamıştım. Çünkü oranın da arsası belediyenindi. O zaman kimse itiraz etmedi. Ne Çakmur ne Konak Belediyesi ne de herhangi bir sivil toplum örgütü karşı çıktı. Hilton’un yapı ruhsatının mahkemeye gönderilme nedeni buydu. Emsal olarak gösterdik. 3030 Sayılı Kanun’a göre nasıl Hilton’a izin verdiysem ve o otel yapıldıysa, Dünya Ticaret Merkezi’ne de izin verdiğimi anlatmaya çalıştım. Üstelik, yapı ruhsatını benim imzaladığım Hilton Oteli’nin, yapı kullanma iznini, ilk görev dönemimden sonra başkan olan Yüksel Çakmur bizzat kendisi imzaladı. Ancak Çakmur, gerçekleri saptırıyor, bizleri haksızca sahtecilikle suçluyor. İmzası olan Hilton’un kullanma iznini neden göstermiyor?”

“Kendi kendiyle çelişiyor”

Burhan Özfatura, Çakmur’a yönelik sert sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya Ticaret Merkezi’ni, Yüksel Çakmur’un döneminde Büyükşehir Meclisi’nden geçen 1/5000’lik plana göre hazırladık. O proje, o plana uygundur. Çünkü, Çakmur. bu planda garaj yerini fuar alanından ayırdı, yüksek yapılaşma izni verdi. Şu an ‘Orayı yağma ettirmeyeceğim’ diyen Çakmur, kendi planlamasına itiraz ediyor, kendi kendiyle çelişiyor. Sırf gündeme gelmek, İzmir’e kötülük etmek için bunları yapıyor. Ben onu ne ciddiye alıyorum ne de muhatap alıyorum. O kahraman olmak istiyor, bizim sırtımızdan gündeme gelmek istiyor. İzmir halkı onu da beni de tanıyor. İzmir halkı kendisine kötülük yapanları, önlerini tıkayanları tanımalı, gerçekleri saptıranları bilmeli. Konak’ta yapmak istediği galeria yüksek yapı değil miydi? O zaman kendisine itiraz edenlere ‘karafatma, hamamböceği’ diyen o değil miydi? Onu ciddiye almıyorum, ama İzmir halkını aydınlatmak görevim. Bu açıklamaları da bu nedenle yapıyorum.”

‘Çukur’u Meclis’e taşıyor

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Dünya Ticaret Merkezi’ni Meclis gündemine taşıyacağını söyledi. Ersin, şöyle konuştu: “Konunun uzmanları iki tarafı da dinlesin ve rapor düzenlesin. Bu soruna artık çözüm bulalım. Karşılıklı söylenenler yüzünden en ufak ilerleme kaydedilemiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cakmur-kahraman-olmak-istiyor_71819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!