Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çakmur’dan ‘Yeni’ Hamle

“Yeni İzmir” olarak adlandırılan Alsancak Limanı ile Turan arasındaki bölgeye ilişkin hazırlanan son nazım imar planının iptali istemiyle yeni yargı süreci başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yer alan 471 hektarlık alan üzerine hazırladığı 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla, Bayraklı Belediyesi'nin oluşturduğu 1/1000 ölçekli

Cumhuriyet Ege
Çakmur’dan ‘Yeni’ Hamle

Yeni İzmir” olarak adlandırılan Alsancak Limanı ile Turan arasındaki bölgeye ilişkin hazırlanan son nazım imar planının iptali istemiyle yeni yargı süreci başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yer alan 471 hektarlık alan üzerine hazırladığı 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla, Bayraklı Belediyesi'nin oluşturduğu 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği kararının öncelikle yürütmesinin durdurulması, ardından da tümden iptali isteniyor.

Güncellenen nazım imar planının öngördüğü yoğunluk artışı sonrasında bölgede yüksek yapılaşmanın önü açılırken, çok sayıda yatırımcı da projelerini hayata geçirmek için kampanyalara başladı. Bunlardan biri de, son dönemlerde reklamları bolca yapılan “Folkart Towers”. Söz konusu yapı alanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olmasına karşın, Başbakanlık Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun, plan onama yetkisi sınırları içinde bulunuyor. Bu anlamda plan değişiklikleri Başbakanlık Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından gerçekleştirildi. Değişiklik İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce de kabul gördü. Belediyenin, Alsancak Limanı ile Turan arasında kalan bölüm üzerine hazırladığı nazım imar planında, Folkart Towers'in planları değişiklik yapılmaksızın yer aldı.

Daha önceki planların iptalini sağlayan eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları, yeni plan değişikliklerini de yargıya taşıdı. Dava dilekçesi İzmir İdare Mahkemesi'ne verildi.

Yeniçeri ocağı

Çakmur, Türkiye'de “büyük paralara” sahip olanların, “Hukuk ne oluyor. Benim param var, yargı bana vız gelir” yaklaşımını sergilemeye başladıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bölge 1. derece deprem kuşağındadır ve altından fay geçmektedir. Buraya yüksek bina yapılamaz. Bunu İzmir'in sosyal demokrat belediyeleri göremiyorlar mı? Yüksek yapı isteyen gitsin Bornova'nın, Buca'nın taşlık alanlarına inşaatlarını diksin. Kamu yararını savunan bizlere, hukuku savunduğumuz için 'istemezükçü' diyorlar. Ben de soruyorum o kişilere 'Siz İzmir'i Yeniçeri Ocağı mı sanıyorsunuz'. Orada yüksek yapılar inşa edilir ve olası bir depremde bir tek can kaybı olursa, o parası olup da, herşeyi yaparım diyebilenler bunun hesabını veremezler.”

Yüksel Çakmur ve beraberindeki 7 arkadaşı tarafından açılan davanın dilekçesinde, “İmar planının tamamı incelendiğinde bütün plan kararlarının gerçekleştirilmesinde büyük bir mali güce gereksinim duyulacağı görülecektir. Bunun anlamı ise kamu hizmeti olarak yapılan imar planlarınca yaratılan rantın toplumun belirli küçük kesimini oluşturan büyük sermaye sahiplerine yönlendirilmiş olduğu görülecektir” vurgusu yapıldı.

İmar planına göre yüksek yoğunluklu ve yüksek gabarili yapıların ortaya çıkabilmesi için parsel büyüklüğünün 5 bin metrekare olarak belirlendiğine dikkat çekilen dava dilekçesinde ayrıca şu görüşlere yer verildi:

“İmar Kanunu uyarınca 5 bin metrekare müstakil bir imar parseli için yaklaşık 9 bin metrekarelik bir mülkiyete sahip olmak gerekmektedir. Bunun altındaki miktarlarda arsaya sahip olan bütün gayrimenkul sahipleri bir imar parselinin hissedarı haline gelmek zorundadır. Bu ortaklığın izale edilmesi sırasında yine parasal imkanları fazla olan büyük sermaye sahipleri planın bu zafiyetinden faydalanarak küçük arsa sahiplerinin haklarını sahipleneceklerdir.”

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/cakmurdan-yeni-hamle_88146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!