Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalık Grubu En Büyük Çevrim Santralı için Düğmeye Bastı

Çalık Holding, Kırklareli’nin Yahşiyan ilçesinde Türkiye’de doğalgaz çevrim santrallarından üretilen elektriğin yüzde 20’sini karşılayacak büyüklükte kombine çevrim santralı kurmak için EPDK’ya başvurdu.

Radikal Gazetesi
Çalık Grubu En Büyük Çevrim Santralı için Düğmeye Bastı

STRONG>Çalık Holding, Kırklareli’nin Yahşiyan ilçesinde Türkiye’de doğalgaz çevrim santrallarından üretilen elektriğin yüzde 20’sini karşılayacak büyüklükte kombine çevrim santralı kurmak için EPDK’ya başvurdu.

Çalık Grubu’nun EPDK’nın 2010 yılı birim maliyet tutarları baz alındığında yaklaşık 1 milyar 250 milyon TL’lik bir yatırıma soyunduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Çalık Grubu’nun bu yeni yatırımı enerji kulislerinde ‘doğalgaz ithalatına soyunuyor’ yorumlarına kapı araladı. Çalık Grubu geçen günlerde de akaryakıt dağıtım sektörüne girmek için EPDK’ya başvuruda bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde EPDK’ya Petrol GAP şirketi adı altında lisans başvurusunda bulunan Çalık Grubu, daha sonra şirketin ismini Kızılırmak Enerji A.Ş olarak değiştirdi. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde EPDK söz konusu şirketin lisans başvurusunu uygun buldu. Böylece Çalık Grubu’na bağlı Kızılırmak Enerji A.Ş., Kırklareli’nde kuracağı santralın kurulu gücü bin 260 megavat ve yaklaşık 10 milyar kilovat saat elektrik üretebilecek güce sahip olacak. Türkiye’nin doğalgaz çevrim santrallarından elde edilen elektrik üretiminin yaklaşık 100 milyar kilovat saat olduğunu düşündüğümüzde, yaklaşık yüzde 10’luk üretimi karşılaması söz konusu olacak.

Çalık Enerji’nin yatırımı sadece doğalgaz çevrim santralı ile kalmıyor. Çalık NTF Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik A.Ş’nin Çankırı’da 170 megavat kurulu gücüne sahip Hidroelektrik Santral yatırımı bulunuyor. 2011 yılında tamamlanması beklenen söz konusu yatırım yaklaşık 200 milyon TL değerinde olduğu hesaplandı. Ayrıca Çalık Grubu’nun Rize’de de bir yatırım atağı var. Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Taşlıdere Memba’da 35 megavat kurulu güce sahip bir hidroelektrik santralı kuracak.

Akaryakıta da göz kırptı

Çalık Grubu daha önce de EPDK’dan dağıtım lisansı almak için Çalık Enerji Petrol (ÇEP) adı ile başvuruda bulunmuştu. Çalık grubu, akaryakıt dağıtımı amacıyla Eylül 2008’de ÇEP Petrol Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi tescil ettirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calik-grubu-en-buyuk-cevrim-santrali-icin-dugmeye-basti_78134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!