Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çalınan Athena Büstü Müzeye Geri Döndü

Çalınan Athena Büstü Müzeye Geri Döndü

Zaman Gazetesib>Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerimizden çalınan iki eserin daha yerine konulmasının mutluluğunu yaşıyor. Side Müzesi’nden çalınan Roma dönemine ait Athena Büstü ile Herkleia Hieron Sit Alanı’ndan kırılarak çalınan Anıt Mezar’a ait mermer kabartmalı mimari friz parçası müzelere geri döndü.

Athena Büstü, 2005’in Mart ayında Antalya Side Müzesi’nde sergilenirken çalınmıştı. Büst, İstanbul Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlı koleksiyoner Haluk Perk’e satılmak üzere getirildi. Ancak Perk, eserin çalıntı olduğunu tespit ederek, büstü İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’ne teslim etti.

Geçtiğimiz yıl Herkleia Hieron 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı içinde kırılarak çalınan Anıt Mezar’a ait mermer kabartmalı mimari friz parçası ise Aydın Merkez Umurlu Beldesi Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince ele geçirildi. Aralık 2005 tarihinde kırılarak çalınan friz parçası eser, Aydın Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, çalıntı eserlerin tespiti için yeni bir çalışma içerisine girdi. Özellikle yurtdışına kaçırılarak şu anda önemli müzelerde bulunan eserlerin Türkiye’ye dönmesi için uluslararası arenada yeni adımlar atmaya hazırlanan bakanlık, yurtiçinde de müzelerin daha sıkı korunması adına çalışmalar yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calinan-athena-bustu-muzeye-geri-dondu_44015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!