Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'TOKİ Ayda 100 YTL Taksitle...

Çarpık Yapılaşma Olan Mahalleler Düzenli Kent Görüntüsüne Kavuşacak

Çarpık Yapılaşma Olan Mahalleler Düzenli Kent Görüntüsüne Kavuşacak

Zaman Gazetesiursa’daki Tayakadın, Kiremitçi, Doğanbey ve Kırcaali mahallelerindeki çirkin yapılaşmayı ortadan kaldırmak isteyen Osmangazi Belediyesi, TOKİ ile anlaşarak toplu konut yapacak. Belediye Başkanı Recep Altepe, arsa sahiplerine metrekare hesabı üzerinden daire verileceğini açıkladı. Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, çarpık yapılaşmaya karşı başlattığı kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri için devlet desteği aldı. Tayakadın, Kiremitçi, Doğanbey ve Kırcaali mahallelerinin kentsel dönüşümü ve toplu konut yapımı için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile anlaşan Osmangazi Belediyesi, proje konusunda mahalle sakinlerinden de tam destek gördü.

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik ve Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Tayakadın Mahallesi’ne giderek yapılacak çalışmalar konusunda mahalle sakinlerini bilgilendirdi. Hükümetin en önemli projelerinden biri olan toplu konut atağı konusunda Bursa’da yapılan çalışmaları anlatan Faruk Çelik, kentsel dönüşümde TOKİ’ye başvurmalarına sebep olarak, vatandaşları kâr gözetmeksizin konut sahibi yapmak olduğunu söyledi. Projede TOKİ’nin ve Osmangazi Belediyesi’nin hiçbir kârı bulunmadığını belirten Çelik şöyle devam etti: “Bu projeden asıl kârlı çıkacak olan sizlersiniz. Buradaki bu dağınıklığı sizler hak etmiyorsunuz. Şehrin merkezindeki bu mahalleler modern bir görünüme kavuşturulmalı. Biz istiyoruz ki Bursa’nın temel meselelerini kökten çözelim. Vatandaşların duasını bizler alalım. Siz bunu bu şekilde çözmezseniz, bu kötü ortamda yaşamak zorunda kalacaksınız.”

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de yapılan çalışmaların kısa sürede bitirilebilmesi için mahalle sakinlerinin tam desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Üç ay içerisinde jeolojik, jeoteknik ve jeofizik zemin etütleri ve kıymet takdiri çalışmalarının tamamlanacağını anlatan Altepe, arsaların metrekare hesabı alınacağını ve arsa miktarının tekabül ettiği değere karşılık vatandaşlara daire verileceğini ifade etti. Toplam 819 parsel ve bin 924 malikle tek tek görüşüleceğini belirten Altepe şunları söyledi: “Bu projeye destek veren her vatandaşla çalışmalara başlayacağız. ‘Hayır ben aynı ortamda yaşamak istiyorum. Bana dokunmayın.’ diyecek kimselere de saygı duyarız. TOKİ’nin inşaatlara başlaması halinde dairelerin 1,5 yılda tamamlanacağını sanıyorum. Şehrin merkezindeki bu tarihî mahallede yapılacak daireler ise Bursa’nın en modern ve pahalı konutları olacaktır. Herkesin ev sahibi olmak isteyeceği yerlere sizler sahip olacaksınız.”

Hazırlanan projeden heyecan duyduklarını belirten mahalle sakinleri ise belediyeye gerekli desteği vereceklerini; ancak 6 kat olarak düşünülen kat miktarının 10 ve üzerine çıkartılmasını beklediklerini söyledi. Yıllardır yaşamak zorunda kaldıkları mezbelelik ortamdan kurtulacakları için sevinç duyduklarını kaydeden mahalle sakinleri, konutların varlıklı kimselere kaptırılmaması konusunda da belediyeden güvence istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/carpik-yapilasma-olan-mahalleler-duzenli-kent-goruntusune-kavusacak_41040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!