Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ÇEKÜL'den Ağırnas'ta Yaz Çalışması

Ağırnas Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Ağırnas Yaz Çalışması’nın ikincisi 4–14 Temmuz 2007 tarihleri arasında Kayseri’nin Ağırnas ilçesinde gerçekleştirildi. Yaz çalışmasına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencileri katıldı.

yapi.com.tr
ÇEKÜL'den Ağırnas'ta Yaz Çalışması

ğırnas Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Ağırnas Yaz Çalışması’nın ikincisi 4–14 Temmuz 2007 tarihleri arasında Kayseri’nin Ağırnas ilçesinde gerçekleştirildi. Yaz çalışmasına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü öğrencileri katıldı. Ağırnaslı “Kültür Elçileri”yle de bir araya gelen öğrenciler, Kültür Elçileri’ne seramik hamurundan kente özgü simgelerin heykellerini yapmalarında yardımcı oldular.

Taş işçiliği ve taş ustalarıyla tanınan Ağırnas’ta on gün boyunca büyük bir özveriyle çalışan heykel öğrencileri Damla Uz ile Tolga Boğatur, kentte bulunan simge ve motifleri sahip oldukları bilgi ve birikimle harmanlayarak özgün heykeller hazırladılar. İlkel semboller ve formlar üzerinde çalışan heykel öğrencilerinin yaptığı heykeller, bir yıl önce Ağırnas Yaz Çalışması kapsamında yapılan heykellerin sergilendiği Ağırnas Belediyesi’nin bahçesine yerleştirildi.

İnek heykeli üzerinde yoğunlaşan Damla Uz, “Geçmişte ineğin bereket sembolü olduğunu duymuştum. Bu coğrafyanın geçmişinde de, bugününde de ineğin varlığı çok değerli. Çünkü inekler, gerek tarımda gerekse hayvancılıkta bölge halkının birçok ihtiyaçlarını karşılayan ve ekonomilerine katkıda bulunan önemli bir kaynak. Kentte hemen hemen her ailenin inekleri var. Bu yüzden geçmişiyle iç içe yaşayan Ağırnas'a, geçmişte yaşayanların yorumuna benzer bir inek heykeli bıraktım, kendi bakış açımı da katıp geçmişe atıfta bulunarak oraya ait bir şeyi tekrar canlandırmaya çalıştım.” dedi.

Grifon heykeli yapan Tolga Boğatur ise, “Bizim ortak amacımız, insanlara geçmişi hatırlatarak yaşamış oldukları coğrafyada izler bırakmış diğer kültürlere yakınlaşmalarını sağlamak. Bu yüzden ben de eski inanış ve bekçilerin en bilindik olanlarından ikisini yaparak Ağırnas Belediyesi’nin giriş kapısına koydum. ÇEKÜL’ün bu çalışmalarda bize destek vermesi çok anlamlı. Ben aslında bunu uzun bir süreç olarak görüyorum. Ağırnas’a öğrencilerin gidiş gelişleri sürmeli. Her ne amaçla gelirse gelsin, öğrenci ve hocaların her türlü bilinçli yaklaşımı orası için büyük önem taşıyor.” dedi.

Heykel öğrencileri, taş kursuna katılarak sertifika alan Ağırnaslı taş ustalarıyla da bir araya geldiler. Bu çalışma boyunca heykel öğrencileri ve ustalar, aynı atölyede deneyimlerini paylaşma fırsatı buldular.

Bu çalışmanın ardından, heykel öğrencileri Temmuz 2006’da bir haftalık bir eğitimden geçerek kentlerinin “Kültür Elçisi” olan Ağırnaslı çocuklarla tanıştılar. “Kültür Elçileri”, kentte yaptıkları gezide gördükleri Ağırnas’a özgü simgelerin, heykellerini Uz ve Boğatur’un yardımlarıyla yaptılar. Çalışmanın ikinci bölümünde heykeller boyandı. Heykel çalışmalarının yanı sıra oyunlar da oynayan çocuklar, bu çalışmaların sürekli hale getirilerek, Anadolu’nun diğer kentlerinde bulunan kültür elçileriyle tanışma isteklerini de dile getirdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cekulden-agirnasta-yaz-calismasi_55613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!