Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çelik İthalatının 3'te Biri Kırıkkale'den Karşılanacak

Kırıkkale'de MKEK bünyesinde kurulan çelikhane, yıllık 120 bin ton çelik üreterek, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacak.

yapi.com.tr/AA
Çelik İthalatının 3'te Biri Kırıkkale'den Karşılanacak

Türkiye'nin savunma sanayisine önemli katkılar sağlayan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nda (MKEK) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası bünyesinde yaptırılan çelikhane tesisinin inşası sürüyor. 62 milyon euro yatırımla geçen yıl temmuz ayında yapımına başlanan çelikhanenin, gelecek yıl nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor.

MKEK Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürü Gündüz Güler, yaptığı açıklamada, ağır silah ve çelik üretiminin yapıldığı fabrikada 380 personelin çalıştığını söyledi.

MKEK Ağır Silah ve Çelik Fabrikası'nın Türkiye'nin ilk kaliteli çelik üretim fabrikası olduğunu anlatan Güler, "1930 yılında çelik üretimine başlanmış. Yıllar içerisinde çelik üretim metodu güncel teknolojiyi yakalayamadığından zamanla üretimi azalmış. Geçen yıl üretim miktarı da 25 bin tona kadar düşmüştür." dedi.

Yıllık 120 bin ton çelik üretecek

Yapımı süren çelikhanenin, bu durumu tersine döndüreceğini belirten Güler, yıllık 120 bin ton sıvı çelik üretim kapasiteli tesisin, Türkiye'nin çelik ithalatının azaltılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çelikhanede üretimin başlamasıyla Türkiye'nin çelik ithalatının üçte birinin engellenmesi ve dövizin yurt içinde kalmasının amaçlandığını ifade eden Güler, şöyle devam etti:

"Yeni çelikhane açıldığında yılda 120 bin ton sıvı çelik ve 100 bin ton uç mamul üretmeyi planlıyoruz. Yapımı devam eden yeni çelikhane için 62 milyon euro yatırım yapıldı. Türkiye'nin yıllık 300 bin ton civarında dövme çelik ithalatı var. Her yıl bu miktar için Türkiye yurt dışına döviz ödüyor. Bu tesisi kurduktan sonra bu 300 bin tonun 100 bin tonunu karşılamayı öngörüyoruz. Ayrıca tesiste kaliteli çelik üretmek için gerekli olan vakum sistemi, pota metalürjisi uygulamaları olacak. Türkiye'de kaliteli dövme çelik alanında tek ve en yetkili fabrika olacağız."

Güler, çelikhane yatırımının Türkiye'deki önemli yatırımlardan birisi olduğuna işaret ederek, buradan üretecekleri kaliteli çelikle öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bunun dışında kalan kapasiteyle Türk sanayisinin dövme çelikle ilgili ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladıklarını aktaran Güler, "Son yıllarda Türk savunma sanayinde önemli atılımlar gerçekleşiyor. Bunlar ALTAY tankı, MİLGEM Projesi, Fırtına ve Panter obüsleri. Bu silahlarda buradan üreteceğimiz kaliteli çeliği kullanmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

YHT'nin tekerleri de üretilecek

MKEK’in, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde, yeni çelikhanede Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve normal trenlerin ihtiyacı olan monoblok tekerlerini de üreteceklerini aktaran Güler, yeni çelikhane yatırımının bu projenin ilk aşaması olduğunu kaydetti.

Gündüz Güler, tesiste üretilecek çelikle monoblok tren tekerlerinin de ithalatını durdurmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Dövülmüş çeliğin Türk sanayisindeki değişik sektörler içerisinde kullanılması için fabrikamızda 4 bin 500 tonluk yeni bir hidrolik serbest dövme presi almayı öngörüyoruz. Bu konuyla ilgili Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile MKEK arasındaki görüşmeler devam ediyor. Kaliteli çelik üretimi konusunda Türkiye'deki en büyük çelik üretimi fabrikası diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER: ithalat çelik
http://www.yapi.com.tr/haberler/celik-ithalatinin-3te-biri-kirikkaleden-karsilanacak_144750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!