Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cengiz Bektaş’ın 75. Yaşı Kutlandı

Mimar-yazar Cengiz Bektaş’ın 75. yaşı Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından önceki akşam Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nde kutlandı.

Cumhuriyet Gazetesi
Cengiz Bektaş’ın 75. Yaşı Kutlandı

Mimar-yazar Cengiz Bektaş’ın 75. yaşı Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından önceki akşam Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nde kutlandı. TYS Başkanı Enver Ercan ve İlhan Gülek’in açış konuşmalarıyla başlayan geceyi Gülsen Tuncer sundu. Doğan Hasol, Mehmet Başaran, Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, İlhan Gülek, Egemen Berköz, Gülsüm Cengiz ve Mustafa Plevneli geceye katıldı. Etkinlikte İlhan Gülek ile Eren Kütük’ün hazırladığı Bektaş’ın yaşamı ve üretiminden kesitler sunan saydam gösterisi izlendi. Fotoğraflar, dönem dönem Bektaş’ın sanatsal, örgütsel üretimini paylaşmış olan izleyicileri o günlere götürdü.

Tabii gecede en çok Balıkçı, Azra Erhat, mavi yolculuklara katılan Türkan Saylan ve Şükran Kurdakul sevgiyle, hasretle anıldı. Konuşmacılar; onun, yapıcılığı şiirle atbaşı götüren bir usta olduğunun altını çizdiler. “Yapı onun için, hiçbir zaman mal olmamıştır. Yuva yapıdır. Yaşamımıza katkısıyla değer kazanmalıdır. O, şiiri yapıya yapıyı şiire katmış bir üreticidir. Onun şiiri içli dışlı bir şiirdir. Yıllardır şiirle yapının insaniliğini, toplumsallığını kaynaştırma uğraşı içindedir.” sözleriyle yorulmak bilmeyen koşucunun 75. yaşını kutladılar. Ömer ve Güneş Özgeç müzikleriyle, Troya Folklor Araştırmaları Derneği zeybek gösterisiyle Bektaş’ı selamladılar. Gecenin sonunda TYS teşekkür plaketini Ercan’dan alan Cengiz Bektaş da izleyicileri kırmayarak sahnedekilerle Zeybek oynadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cengiz-bektasin-75-yasi-kutlandi_69259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!