Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Bakanı Eroğlu'ndan Balık Çiftliklerine Uyarı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, balık çiftliklerinin çoğunun belirlenen alanlara taşındığını, taşınmayanların gerekirse "zoraki taşınacağını" bildirdi.

Radikal Gazetesi
Çevre Bakanı Eroğlu'ndan Balık Çiftliklerine Uyarı

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, balık çiftliklerinin çoğunun belirlenen alanlara taşındığını, taşınmayanların gerekirse "zoraki taşınacağını" bildirdi. İzmir’de düzenlenen 2009 yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı toplantısı ve tatbikatı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, bu konuda ilk kez kendilerinin ciddi bir adım atarak, taşınma için tarih ve saat verdiklerini, taşınmayan çiftliklere ceza uygulamaya başladıklarını söyledi.

Balık çiftliklerine, uygun yerlere taşınması için toplu ÇED gibi kolaylıklar sağladıklarını, bir kısım balık çiftliklerinin bu konuda ne kadar ciddi olduklarını anlayarak taşınma işlemlerini tamamladığını belirten Eroğlu, bazılarının sektörü bıraktığını, bazılarının ise halen direndiğini veya taşınma için hazırlık yaptığını ifade etti.

Bakan Eroğlu, şöyle dedi:

"Tüm valiliklere talimat gönderdik. Cezalar veriliyor. İkinci cezalar katlamalı olarak verilecek, bu konuda şakamız yok, çok ciddiyiz. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile imzaladığımız bir protokolle yetkileri komutanlığa verdik. Mevzuata uygun hareket etmeyen balık çiftliklerini gerekirse yüzde 50 fazlasıyla bedelini almak kaydıyla zoraki taşıyacağız. Kimsenin bu konuda bir tereddütü olmasın. Aldığımız bilgiye göre, ciddi olanların hepsi taşındı."

Balık üretimine, balıkçılığa karşı olmadıklarını, sektördeki şirketlerin istihdam yarattığını, ihracat yaptığını bildiren Eroğlu, çevreye uyumlu şekilde çalışan işletmeleri baş tacı ettiklerini söyledi. Bakan Eroğlu, bir basın mensubunun, yanan orman arazilerinde zeytin ağacı dikilmesi konusundaki görüşlerini sorması üzerine, zeytinin bir orman ağacı olduğunu, uygun alanlara zeytin ağacı dikilmesinin fayda sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Arzumuz zeytin ağacının bir orman ağacı olarak kabul edilmesidir. Biz bu konuda çalışma yapıyoruz. Maalesef bir vakıf, bir sivil toplum örgütü tarafından menfi çalışma içine girilmişti. Onlar da yanlışlık yaptıklarının farkına varmıştır. İhtisas sahibi olmayan kişiler böyle yanlış adımlar atabiliyor, bazı ülkelerin teşviklerine, tahriklerine kapılarak.
Türkiye’de zeytinciliğin gelişmemesi bazı ülkelerin işine geliyor. TBMM’de zeytincilikle ilgili bir komisyon kuruldu, bu konuda çalışma yapılıyor. Biz de gönülden bunu destekliyoruz. Zeytin bu bölge için elzemdir, şarttır sadece çam dikmenin bir manası yok. Zeytinin de teşvik edilmesi gerektiğini kanaatindeyiz."

Bakan Eroğlu, ilgili kanun çıktığı takdirde, yanan alanlardan özellikle köylere yakın bölümlerde zeytin ağacı dikmenin mümkün hale gelebileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-bakani-eroglundan-balik-ciftliklerine-uyari_68854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!