Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cezayir’de Boru Hattına Türk İmzası

Cezayir’de Boru Hattına Türk İmzası

NTV
Cezayir’de Boru Hattına Türk İmzası

b>Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğindeki konsorsiyum, Cezayir devletine ait Sonatrach TRC tarafından bugüne kadar açılan en büyük boru tedarik ihalesini kazandı. Cezayir’de, toplam 665 km’lik “Haoud El Hamra- Skikda NK1” boru hattı projesi için açılan ihaleyi Borusan Mannesmann Boru (BMB) liderliğinde kurulan BMB - Noksel - Ümran konsorsiyumu kazandı. Cezayir devletine ait Sonatrach TRC’nin açtığı 115 milyon dolar tutarındaki ihale, bugüne kadar Türkiye ve Cezayir arasında imzalanan en büyük ticaret anlaşması olma özelliği taşıyor.

Haoud El Hamra- Skikda NK1 petrol boru hattı, ülkenin enerji kaynaklarının önemli bir bölümünün bulunduğu Haoud El Hamra ile Akdeniz sahil şeridinde bulunan Skikda arasına inşa edilecek. BMB - Noksel - Ümran konsorsiyumu, projeye 112 bin ton spiral kaynaklı boru temin edecek. Proje kapsamında, temin edilecek boruların deniz ve kara taşıma hizmetleri ile gümrük işlemleri de konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek.

Konsorsiyum üyeleri eşit paylaşım esasına göre projeye boru teminini sağlayacak olup, Borusan Mannesmann Boru NK1 projesi için, 2006 yılı içinde 37 bin ton spiral kaynaklı boruyu Sonatrach TRC’ye teslim edecek. Kuruluş bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerle Cezayir’e 19 bin ton spiral boru teslim etti. Halihazırda devam eden dört proje için de 7.2 bin ton borunun üretim ve teslimatı faaliyetleri sürüyor. NK1 projesinin de tamamlanmasıyla Borusan Mannesmann Boru’nun Cezayir pazarındaki iş hacmi toplam 63.2 bin ton seviyesine ulaşacak.

İhracatı yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz
Borusan Mannesmann Boru Genel Müdürü Tayfun İşeri, “Hedef pazarlarımızda takip ettiğimiz projelerin toplam büyüklüğü 2.7 milyon ton seviyesine ulaştı. Cezayir’de kazandığımız ihale, yurtdışı faaliyetlerimiz açısından büyük önem taşıyor. Cezayir’de belirlediğimiz potansiyel proje büyüklüğü 900 bin ton düzeyinde bulunuyor. Cezayir’in yanı sıra Libya, İran, Ürdün, Kuveyt gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. 2006 yılında ihracatımızın yüzde 20’lik bir artışla 230 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cezayirde-boru-hattina-turk-imzasi_40967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!