Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

CHP Yargıya Gidiyor

CHP Yargıya Gidiyor

Hürriyet Gazetesi/Yalçın BAYERb>Kemal Unakıtan’nın, Çamlıca’da SİT alanında oğlu için yaptırdığı ikinci villası kaçak çıkmıştı. Unakıtan bunun üzerine "Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı planlar Büyükşehir’den geçerse oğlum ve kızımın evi kaçak olmaktan çıkar, çocuklarım rahat eder" demişti.

Bakan bu konuda çözüm yolları arıyordu. Durumu ’kurtarmak’ için danışmanı Tuncay Karartı’yı bu işleri takiple görevlendirmişti.

Bu arada geçen yıl gazetelere yansımayan bir haber öğrenilmişti. Unakıtan ve eşi geçen yıl beraberlerinde Topkapı’daki geçitler ile park düzenlemesini yapan Biat İnşaat’ın sahibi Şerif Güney ile birlikte Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etmişti. Ancak AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Unakatın’ın villalarına ’imar kılıfı’ hazırlama üzere mevzii imar plan tadilatını belediye meclisinden geçirtiyor.

Ancak dosyayı Büyükşehir’e onay için göndermeden, bölge SİT alanı olduğundan Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na iletiyor. 3’ü YÖK’ten 4’ü Kültür Bakanlığı’ndan atanmış kurul üyelerinin tümü imar değişikliğini onaylıyor. Bu sırada kurul üyelerinden Ahmet Turgut ve Mehmet Cevahir Türk’ün görevden alınarak yeni oluşturulan 6 numaralı kurula (Şile, Kocaeli, Sakarya) atandıkları yazısı kendilerine tebliğ ediliyor. Bunun üzerine iki üye toplantıyı terkediyorlar.

Karar nasıl çıkacak?
1/5000’lik planın onayı için dosya Büyükşehir’e gitmeden imar değişikliğine onay veren kurul üyeleri, durumun basında yer almasından sonra telaşlanıyorlar. Hem yasaya aykırı hem de usulsüz olan kararın yazımının önümüzdeki hafta kuruldan nasıl çıkacağı henüz belli değil... Bu durumda ya eski duruma geri dönülecek, ya da dosya bu haliyle Büyükşehir’e onay için gönderilecek. RP, FP ve son olarak AKP’den 12 yıldır Büyükşehir’de Meclis Grup Başkanvekili görevinde bulunan Hüseyin Evliyaoğlu’nun önüne dosya gelince, ’evet’ anlamında elini kaldırıp kaldırmayacağı AKP’li üyelerce şimdiden merak ediliyor. Bakalım, İstanbul’un ’imar efendisi’ bu düzenlemeye ne diyecek?

Kültür Bakanlığı ise, bu ’özel muamele’ye karşın parselle ilgili özel bir işlem yapılmadığını savunurken, CHP grupunun yargıya gideceği bildiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chp-yargiya-gidiyor_40877.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!