Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentocuların Can Simidi Devam Eden İnşaatlar

Faizlerdeki yükselişin inşaat sektöründe yavaşlamaya neden olacağını belirten uzmanlar, bu durumun iç piyasadaki çimento talebini de azaltacağı görüşünde. Devam eden inşaatların çimento ihtiyacı ise sektöre kalkan olacak.

Referans Gazetesiaizlerdeki yükselişin inşaat sektöründe yavaşlamaya neden olacağını belirten uzmanlar, bu durumun iç piyasadaki çimento talebini de azaltacağı görüşünde. Devam eden inşaatların çimento ihtiyacı ise sektöre kalkan olacak.

Merkez Bankası'nın enflasyondaki artışı kontrol altına almak için faiz oranlarını artırarak iç talebin önünü kesmek istemesinin, önümüzdeki dönemlerde ekonominin yavaşlamasına ve buna bağlı olarak da şirketlerin kârlılıklarının azalmasına neden olması bekleniyor. Bu durum, maliyetleri yüksek olan ve ihracat şansları sınırlı olan çimento üreticileri için de zorlu sürecin başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Aylık yüzde 2'lere kadar tırmanan konut kredisi faizlerindeki yükseliş eğilimi, inşaat sektörünün büyüme hızını da yavaşlatacak. Bu da; şu sıralar iç talebin çok fazla olması nedeni ile yüzlerini iç piyasaya çeviren çimento üreticilerini zorda bırakacak. Ancak, hali hazırda devam eden inşaat projelerinin çimento şirketleri için can simidi olacağı belirtiliyor.

Faizlerin yükselmeye devam etmesi halinde yeni konut yapımlarının erteleneceğini belirten sektör uzmanları, böylesi bir durumda çimentocuların bir süre inşaatı devam eden projelere mal satacaklarını söylüyor. Öte yandan Çimsa ve Nuh Çimento gibi kendi limanları olan ya da Mardin Çimento gibi Suriye ve Irak pazarına yakın olan şirketler iç piyasadaki olası bir daralmadan en az etkilenecek şirketler arasında gösteriliyor.

Çimento ihtiyacı sürecek
Konut kredilerinin yüzde 2'lerin üzerine çıkma ihtimalinin inşaat sektöründeki büyüme hızını yavaşlatacağını düşünen uzmanlar, bu durumdan çimento sektörünün ne ölçüde etkileneceğini kestirmenin zor olduğu görüşünde. İnşaat sektöründeki yavaşlamanın sadece çimento sektörünü değil beraberinde beton ve demir-çelik sektörlerine de olumsuz etkileyeceğini kaydeden Ak Yatırım Analisti Ilgın Erdoğan, "Her şeye rağmen çimento sektörünü diğer sektörlere göre bir miktar daha avantajlı buluyorum. Çünkü devam etmekte olan, temelleri atılmış çok sayıda inşaat yatırımı var. Bunların çimento ihtiyacı devam edecek. Çünkü müteahhitlerin hemen hepsi konutları teslim edecekleri tarihi ilan ettiler. Dolayısıyla devam eden inşaatların birçoğu tamamlanacak. Bu sektör için olumlu bir durum" açıklamasında bulundu.

Devam etmekte olan inşaat yatırımlarının çimento sektörünün başlı başına kurtarıcısı olmayacağına da dikkat çeken Erdoğan, "Bu yatırımlar çimentocuları bir miktar koruyacak. Ancak inşaat sektöründeki olası bir yavaşlamadan çimentocuların etkilenmesini önleyemeyecek" dedi.

Sektör yüzde 8 büyüyecek
Finansinvest Yatırım Analısti Merih Filiz ise konut faizlerinin yükseliyor olmasının ileriye doğru bir belirsizlik yarattığına dikkat çekti. Konut faizlerinin yüzde 2'lerin üzerine çıkmasının iç piyasada talebi bir anda bıçak gibi kesmeyeceğini vurgulayan Filiz, buna karşın şirketlerin kâr marjlarının azalacağını ifade etti. İç piyasada çimentoya olan talebin azalması halinde Mardin Çimento gibi ülkenin doğusunda faaliyetlerini sürdüren çimento üreticilerinin Irak ve Suriye'ye yaptıkları satışlarını artıracaklarını kaydeden Filiz, "Akçansa ve Batı Çimento gibi ülkenin batısında faaliyetlerini sürdüren şirketler ise Avrupa ülkelerine yaptıkları satışları artıracaklar. Fakat genel anlamda iç talebin daralması çimento sektörünü olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.


Yatırımlar ertelenebilir
Konut faizlerindeki yükselişlerin konut talebinin daralmasına neden olduğunu belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, "Birçok kişi sipariş verdiği halde konut talebinden vazgeçti. Yakın gelecekte konut faizlerinin gerileyeceğini düşünmüyorum" dedi. İnşaat sektörünün büyüme hızının konut kredi faizlerinin yükselmesi ile yavaşlayacağını dile getiren Tezmen, bu durumun yeni çimento fabrikalarının kurulmasını da önleyeceğini söyledi. Konut faizlerinin bir süre daha bu seviyelerini koruyacağını ifade eden Tezmen, 2007'nin ikinci yarısından sonra faiz oranlarının gerileyebileceğini kaydetti. İç talebin daralması durumunda çimentocuların ihracata yöneleceklerine dikkat çeken Tezmen, "İhracat yapamayan şirketler ise ya daha düşük kapasite ile çalışacak ya da eskisi kadar çok satamayacak. Şirketler, gerekli yerlerde kapasite artırıcı yatırım projelerini askıya alacaklar" dedi. Yıl sonunda inşaat sektörünün yüzde 20, çimento sektörünün ise yüzde 15 civarında büyüme kaydedeceğini ifade eden Tezmen, "Piyasada çimentoya karşı varolan talebin bir anda düşmesi beklenemez. Fakat 2007 yılından sonra sektör ortalama yüzde 10 büyür" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentocularin-can-simidi-devam-eden-insaatlar_46807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!