Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çimentoda 'Irak Pazarını Orascom Kapıyor' Korkusu

Çimentoda 'Irak Pazarını Orascom Kapıyor' Korkusu

Sabah Gazetesi
Çimentoda 'Irak Pazarını Orascom Kapıyor' Korkusu

b>Van Çimento'nun sahibi ve Batıçim'in ortağı Mısırlı OCI'nin Kuzey Irak'taki fabrika projeleri Türk çimentocuları harekete geçirdi. Irak'ta fabrika arayışları konuşulurken, Limak OCI'ye bu ülkede ortaklık teklif etti.

Irak'a yapılan 2.7 milyor ton ihrcat ile güç kazanan Türk çimento sektöründe Orascom endişesi yaşanıyor. Batı Çimento'nun borsada yüzde 20'ye yakın hissesini alan Orascom, ihalede birinci olan Limak Rekabet Kurulu onayı alamayınca Van Çimento'yu da almıştı. Mısırlı Grubun Irak'ta yapacağı ve 5 milyon ton kapasiteye yaklaşacak üretim ile Türk çimentocularının büyük bir ihracat pazarını kaybedeceği konuşuluyor.

Çimento sektöründeki bu endişeyi yakından izleyen Limak ise, Orascom ile ortaklık için fırsat kolluyor. TMSF'nin ekim ayında düzenlediği ihalede Van Çimento'yu Mısırlı Orascom Construction Industries'e (OCI) kaptıran Limak, şirketin Kuzey Irak'taki projesine ortak olmak istiyor.

Yüzde 25'ini istiyoruz
OCI'nın iki fabrikasının faaliyeti geçmesiyle rekabet nedeniyle Türkiye'den ihracatın önünün kesileceğini söyleyen Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bölgede arayış içeresindeyiz" dedi. OCI'nin projesinin 340 milyon dolar tutarında olduğunu belirten Özdemir, "60 -70 milyon dolarlık bir payla katılmaya çalışıyoruz. Yüzde 20 25 oranında hisse almak istiyoruz" diye konuştu.

Dünya devi olma yolunda
Telsim İhalesi'ne de giren Orascom Telecom'un sahibi Orascom Grubu'na ait OCI, halen yıllık 13.5 milyon ton çimento üretiyor. Çimento sektöründe hızlı büyüme politikası sürdüren OCI, Kuzey Irak'ın yanı sıra Pakistan, Cezayir ve Nijerya'daki yeni yatırımlarıyla 2007 yılında üretimini yıllık 24 milyon tona çıkaracak. Uluslararası değerlendirmelerde OCI'nin ulaşacağı üretim miktarıyla dünyanın en büyükleri arasında yer alacağı belirtiliyor. OCI'nin sahibi Orascom Group'un Mısır ve Ürdün'de otel yatırımları da bulunuyor.

'Kendi fabrikaları çalışınca ihracat düşer'
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, "Irak'ın büyük bir çimento fabrikası stoku var ama bunları çalıştıramıyor. Kendi fabrikaları çalışır hale geldiği anda ihracat düşer" diye konuştu. İğnebekçili, sektörün Irak'ta fabrika arayışını hakkında bilgisi olmadığını ama aynı zamanda müteahhitlik yapan grupların böyle bir ilgisi olabileceğini ifade etti.

Bu arada Limak'ın yanı sıra Sabancı ve Oyak'ın çimento gruplarının da Irak'ta fabrikalarla ilgilendiği konuşuluyor. OCI, 2004' te Süleymaniye yakınlarındaki Tasluja Çimento Fabrikası'nın geliştirme projesini Kuzey Iraklı Faruk Rasool Group ile birlikte aldı. İki ortak geçtiğimiz yıl da bölgedeki Bazian Çimento Fabrikası'nı üstlendi. Girişimin yüzde 51 hissesini elinde tutan OCI'nin projeleri 2007 yılında devreye sokmasıyla fabrikaların yıllık üretimi 4.8 milyon tona çıkacak. Türkiye'nin Irak'a çimento ihracatı ise geçtiğimiz yıl 2 milyon 750 bin ton seviyesindeydi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimentoda-irak-pazarini-orascom-kapiyor-korkusu_43076.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!