Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çöpçü Sanatçılar

Özellikle büyük kentler her geçen gün kaosa biraz daha sürüklenirken, kentsel problemleri çözme çabaları da hız kazandı. Kent gündeminden hiç düşmeyen sorunların en başında gelen “çöp” sorununa belediyelerin yanısıra Los Angeles'ta sanatçılar, mimarlar ve şehir plancıları da el attı.

yapi.com.trzellikle büyük kentler her geçen gün kaosa biraz daha sürüklenirken, kentsel problemleri çözme çabaları da hız kazandı. Kent gündeminden hiç düşmeyen sorunların en başında gelen “çöp” sorununa belediyelerin yanısıra Los Angeles'ta sanatçılar, mimarlar ve şehir plancıları da el attı.Çöplerin geri dönüşümü gibi konular için politik takvim bir yandan işlerken bir yandan da çevresel ve ambalajlı ürünler için çeşitli çözümler üretiliyor. Örneğin Los Angeles’da bir grup sanatçı, mimar ve şehir plancısı tarafından kurulan Heavy Trash, “çöp yönetimi” gibi kronik problemleri kritize ediyor. Grup, halkın ve medyanın ilgisini çekecek büyük, çağdaş objeler tasarlıyor. Objeler aracılığıyla da kentin sorunlarına çözüm olabilecek uygulamalar öneriyor. Bu uygulamaların başında da kentin sorunlarını çözerek geleceği kurtarmak için eşsiz bir fırsat olduğu söylenen Forever Landfill (Ebedi Dolgu )geliyor.

Çöpler için dolgu arsa
Çöpler için toprakla doldurulmuş bir arsa öneren Forever Landfill, yerleşim yerlerinden uzak olması gerektiğini söylüyor. Kentsel krizin nedeni olan çöplerin ve çöplerin nedeni olan gösterişli yaşamların tekrar gözen geçirilmesini ve bu gösterişli yaşamların “kapı eşiğinden dışarı çıkmaması gerektiğini” savunan Forever Landfill her yıl 940.000 ton çöpten sorumlu olan yerleşim yerlerinin kendi elektronik atıklarını ve zehirli madde içeren çöplerini ve plastik atıkları evlerin karşısında bulunan ve günlük olarak toplanan toplayıcı servisler aracılığıyla satmasını öneriyor.Forever Landfill’in ilk ayarladığı dolgu alan, yaşam alanından oldukça uzakta. 2006 yılının mart ayından bu yana hepsi Los Angelas’a ait olan 3600 tonluk çöp atıldı. Fakat projenin başarısına rağmen lüks şehir yaşamında karşılaşılan bilinç oluşturma ve acil durumlar için tartışma ortamı yaratabilme konuları hala ironik provokasyonların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Haber, Heavy Trash'in resmi sitesinden derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copcu-sanatcilar_56152.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!