Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çukurova ve Kepez’e El Konuldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çukurova Elektrik ve Kepez elektriğin imtiyaz sözleşmelerini iptal etti. İptal gerekçisi olarak her iki k

NTV-MSNBC
Çukurova ve Kepez’e El Konuldu

b>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çukurova Elektrik ve Kepez elektriğin imtiyaz sözleşmelerini iptal etti.
İptal gerekçisi olarak her iki kuruluşun da mevzuat ve sözleşme hükümlerini sürekli ihlal etmeleri gösterildi.

Enerji Bakanlığı’nın, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderdiği açıklamada, halen Uzan Grubu’nun sahibi bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik kuruluşlarının, iletim tesislerinin kamuya devredilmesi hükmüne uymadıkları ve TEAŞ’tan aldıkları elektrik için eksik ödeme yaptıkları gerekçesiyle el konulduğu belirtildi. Enerji Bakanlığı bugünkü kararıyla, sadece üretim ve iletim imtiyazlarını feshetmiş oldu.
Çukurova Elektriğin Adana’daki tesisleri ile Kepez Elektriğin Antalya’daki tesislerinin çevresi de emniyet güçleri tarafından kontrol altına alındı. Çukurova Elektriğin Genel Müdürü Zafer Savrun ve 3 avukatı, emniyet güçlerinin zoruyla tesis dışına çıkarıldı.
Bu arada Kepez Elektriğin yönetimi TEDAŞ tarafından devralındı. Çukurova 2003 yılının ilk çeyreğini 15.9 trilyon, Kepez ise 9.4 net karla kapattı. ÇEAŞ’ın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 azalırken, Kepez’inki yüzde 10 arttı.
Çukurova’nın 102, kepez elektriğin ise 30 personeli bulunuyor. Her iki şirketin hisse senetleri borsada gözaltı pazarında işlem görüyor. ÇEAŞ’ın yüzde 17’si, Kepez’in yüzde 12’si halka açık. Takasbank’ta 11 Haziran itibariyle ÇEAŞ’da 9 bin 12, Kepez’deyse 3 bin 218 alt hesap bulunuyor.

3 AY ÖNCE İHTAR ÇEKİLMİŞ
Çukurova Elektrik ve Kepez’e 4 bin 628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’ndaki iletim tesislerinin kamuya devredilmesi hükmüne uymadıkları gerekçesiyle el konulduğu belirtildi. Enerji Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bakanlık bundan 3 ay önce ihtar çekerek, tesislerin kamuya devredilmesini istedi.
Bakanlığın verdiği sürenin dolmasına karşın devrin yapılmaması üzerine, imtiyaz sözleşmesinin feshedildiği ifade edildi. Elektrik üretim ve iletim imtiyazını 1953 yılında alan ÇEAŞ ve 1956 yılında bu hakkı elde eden Kepez, sözleşmelerini 1998 yılında yenilediler. Bu dönemde, 70 yıl süresince dağıtım imtiyazının da söz konusu iki şirkete verildiği sözleşmelerde yer aldı. Ancak bugüne kadar dağıtım imtiyazının ÇEAŞ ve Kepez’e fiilen devredilmemesi nedeniyle Enerji Bakanlığı, bugünkü kararıyla sadece üretim ve iletim imtiyazlarını feshetmiş oldu.
Bakanlık yetkililerine göre, el koymanın bir başka nedeni de ÇEAŞ ve Kepez’in TEAŞ’tan aldıkları elektrik için eksik ödeme yapmalarıydı. Yetkililer, bundan sonraki süreçte ÇEAŞ ve Kepez’in ana hissedarı Uzan Grubu’nun tek taraflı olarak Danıştay’a gidebileceğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cukurova-ve-kepeze-el-konuldu_4717.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!