Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çürük Binaya Rektör Garantisi: Yıkılırsa İstifa Ederim

Yıkılma tehlikesi sebebiyle boşaltılan Adıyaman'daki eğitim fakültesi binası, hiçbir tamirata uğramadan yeniden faaliyete geçti.

Zaman Gazetesi/Yılmaz ÇOBAN
Çürük Binaya Rektör Garantisi: Yıkılırsa İstifa Ederim

ürük binada bu sene sağlık meslek yüksek okulu öğrencileri eğitim görecek. Güçlendirilmesi gereken binaya talebeleri dolduran Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz ise depremde fakültenin ayakta kalacağından emin: "Yıkılırsa görevimden istifa ederim."

2000 yılında inşa edilen 4 katlı yapı, Anadolu İmam hatip lisesi olarak kullanılması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlandı. O dönemde İHL'ye talep azalınca, üniversiteye tahsis edildi. Eğitim fakültesine dönüştürülen binada öğrenciler yaklaşık 5 yıl eğitim gördü. Bu sırada Fırat Üniversitesi'nden gelen uzmanlar, binanın depreme dayanıklı olmadığını belirledi. Bunun üzerine okul geçen yıl boşaltıldı. Ancak 'yıkılma tehlikesi var' denilen bina, bu sene sağlık meslek yüksekokuluna verildi.

'Yıkılma tehlikesi var' denilen eğitim fakültesi binası bu öğretim yılı için Sağlık Meslek Yüksek Okulu'na (SMYO) tahsis edildi. Kent merkezinden uzak olduğu için öğrencilerin şikayetçi olduğu SMYO'nun, güçlendirme çalışması yapılmayan ve yıllardır boş duran söz konusu fakülte binasında öğrenim görmesi kararlaştırıldı. SMYO'nun tabelası üniversite kampüsü içinde bina olmadığı gerekçesi ile depreme dayanıklı olmayan binaya asıldı. Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri bu yıl eğitimlerini yeni binalarında görecek.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, okulun 'kullanılabilir, ama güçlendirilmeli' raporu olduğunu söyledi. Herhangi bir depremde binanın yıkılması halinde istifa edeceğini kaydeden Gündüz, ödenek olmaması sebebiyle binaya bir güçlendirme çalışması yapmadan girdiklerini doğruladı. SMYO'nun eski binasının şehir merkezine uzak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gündüz, "Geçen sene okul müdürüne, okulun kampüs alanına getirileceği sözünü vermiştim. Bundan dolayı eski eğitim fakültesi binasını SMYO'ya verdik. Binanın güçlendirilmesi ile ilgili olarak Fırat Üniversitesi'nden bir heyet getirdik. Bu konularla ilgilenen bir profesörün başkanlığında yürütülen çalışmalar neticesinde binanın depreme dayanıklı olmadığı, ama güçlendirilmesi halinde kullanılabileceği tespitinde bulunduk. Bu bina depreme karşı dayanıklı bir bina değil. Güçlendirilmesi gerekir." dedi.

SMYO öğrencilerinin mevcut şartlar altında eğitim görmek zorunda olduğunu kaydeden Üniversite Rektörü, şunları kaydetti: "Binanın güçlendirme işleminin yapılması için Sanko Holding Başkanı Sani Konukoğlu'na talepte bulunacağız. Güçlendirme için tahmini olarak 200 bin YTL'ye ihtiyaç var. Bu durumdan Konukoğlu'nun haberi yok, kısa zamanda kendisine ulaşıp yardım talebinde bulunacağız. Buraya bir an önce taşınmamız gerektiğinden dolayı kendilerini haberdar edemedik." SMYO öğrencilerinin tamamının bayan olduğunu ifade eden Gündüz, "Bayan öğrencilerimizin kampüs alanına gelmeleri gerektiği için işi aceleye getirerek bu sene bu şekilde eğitim görmelerine karar verdik. Zaten aldığımız raporda 'kullanılabilir ama güçlendirilmesi gerekiyor' diye bir ibare var. Zaten iki katı rektörlüğe bağlı daire başkanlığına ait olarak kullanılacak. Diğer katları eğitim amacıyla tahsis edilecek." diye konuştu.

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat da okulun 2000 yılında Sanko Holding tarafından Anadolu imam hatip lisesi olarak yapıldığını söyleyerek, "28 Şubat'a denk gelmesi, öğrenci yetersizliği ve o dönemde eğitim fakültesinin kurulması kararının çıkması, okulun devredilmesine neden oldu." değerlendirmesinde bulundu. Sanko yetkilileri ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/curuk-binaya-rektor-garantisi-yikilirsa-istifa-ederim_56144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!