Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dalaman Havaalanı Yenileniyor

Dalaman Havaalanı Yenileniyor

NTV
Dalaman Havaalanı Yenileniyor

ölge turizmi ve ekonomisi için büyük bir önem taşıyan Dalaman Havalimanı neredeyse yeniden inşa ediliyor. Hem Hava Kuvvetleri’ne, hem de sivil havacılığa hizmet veren Antalya’nın Kaş İlçesi’nden Datça’ya kadar olan turistik merkezlere yerli ve yabancı turistleri taşıyan Dalaman Havalimanı, yapılan çalışmalarla hem kapasitesi 10 katına çıkartılıyor, hem de daha modern ve güvenli hale getiriliyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 31 Temmuz 2004 yılından ihalesi ve ardından yer teslimi yapılan Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali inşaatı, sözleşme tarihinden 3 ay önce hizmete açılacak.

Nisanda hizmete açılacak
ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş. tarafından inşası yapılmakta olan dış hatlar terminali ile ilgili bilgiler veren Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Mustafa Denizli, “Bu terminali Yap-İşlet-Devret modeli ile aldık. Firmanız inşaat bittikten sonra 6 yıl işletecek. Sözleşme tarihine göre 31 Temmuz 2006’da inşaatın bitmesi gerekiyor. Ama biz masraftan ve personelden kaçınmayarak çalışmaları daha da hızlandırdık. Nisan ayı içerisinde bitirip hizmete açacağız. Şimdilik her şey yolunda gidiyor” dedi.

Ekonomiye ayda 100 milyon dolarlık katkı sağlanacak
140 milyon dolarlık bir yatırım sayesinde kapasitenin yıllık 5 milyon giriş, 5 milyon da çıkış olmak üzere toplam 10 milyon kişiye ulaştığını söyleyen Denizli, “Buraya terminal binası, argon dediğimiz uçak park alanı ve otopark yapıyoruz. Terminal hizmete girdiğinde aylık 100 milyon dolar ekonomik bir katkı sağlayacak. Bu da bölge turizmi ve ekonomisi için çok büyük bir katkıdır” diye konuştu.

Havalimanının başta Fethiye ve Marmaris olmak üzere turizme büyük katkı sağlayacağının altını çizen Dalaman İlçe Kültür ve Turizm Şube Müdürü Ekrem Emektar, “Bölgemiz denizi, güneşi, kumu, doğal ve tarihi zenginlikleri ile özellikle İngiliz, Hollanda, Alman ve Ruslar başta olmak üzere bölgemize yoğun bir talep var. Avrupalıların yanı sıra son yıllarda Arap ülkelerinden de zengin turistler bölgemize gelmeye başladı. Geçen yıl 1 milyon 461 bin yerli ve yabancı turist hava yolu ile bölgemize geldi. Zaman zaman havalimanımız yetersiz kaldı. Yeni yapılan dış hatlar terminalinin açılması ile hem daha fazla yolcuya hizmet verebileceğiz, hem de sıkıntı yaşanmayacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dalaman-havaalani-yenileniyor_41440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!