Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay’dan, ’Ladik Çimento’yu Sabancı Alamaz’ Kararına Dur

Danıştay’dan, ’Ladik Çimento’yu Sabancı Alamaz’ Kararına Dur

Hürriyet Gazetesi
Danıştay’dan, ’Ladik Çimento’yu Sabancı Alamaz’ Kararına Dur

b>Danıştay, Rekabet Kurulu’nun Sabancı Grubu şirketlerinden Akçansa Çimento’nun ’Ladik Çimento’yu alamaz kararının yürütmesini durdurdu. Rekabet Kurulu, TMSF’nin ihaleyle 140 milyon 250 bin dolara Akçansa’ya sattığı Ladik Çimento’nun devrini ’hakim durum yaratır’ gerekçesiyle engellemiş, Sabancı da konuyu Danıştay’a götürmüştü.

Danıştay 13’üncü Dairesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) ihaleyle sattığı Ladik Çimento’nun Akçansa’ya 140 milyon 250 bin dolara devrini "hakim durum yaratır" gerekçesiyle engelleyen Rekabet Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Danıştay’ın bu kararı, TMSF’nin Ladik Çimento’yu ihalenin ikincisi Türkerler İnşaat’a 140 milyon dolara devretmesini de tartışmalı hale getirdi. Davalı Rekabet Kurumu, bu karara itiraz ederse, itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek. Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, Danıştay’ın kararı üzerine "Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Böyle bir karar çıkacağını tahmin ediyorduk. Esastan gelen kararı bekleyeceğiz" dedi.

Karar oybirliği ile alındı: İhaleye en yüksek teklifi veren Akçansa Çimento’nun, Rekabet Kurulu’nun 20 Aralık 2005 tarihli kararının "Rumeli Çimento Grubu şirketlerinden Ladik Çimento’nun ticari ve iktisadi bütünlüğünün satılmasına ilişkin ihalede, en yüksek teklifi veren davacı şirkete devredilmesine izin verilmemesi, en yüksek ikinci teklifi veren Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Tic. ve San. A.Ş’ye devredilmesine izin verilmesi yolundaki kısımlarının iptali ve yürütmenin durdurulması" istemiyle açtığı davanın ilk aşaması sonuçlandı. Danıştay 13. Dairesi, söz konusu Rekabet Kurulu kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Akçansa tek hakim olmuyor: Kararda, Akçansa A.Ş’nin Ladik Çimento’yu devralması durumunda ilgili coğrafi pazarda tek başına hakim duruma gelmediği, böylece 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 7. maddesinde yasaklanan bir birleşme veya devralma yoluyla hakim durum haline gelme davranışının yaşanmadığı belirtilerek, daha önceki tarihlerde çimento sektöründe yaşanan rekabet aykırılıklarının, Akçansa A.Ş’nin Ladik Çimento’yu devralması durumunda yaşanacağına karine teşkil edemeyeceğine işaret edildi.

Hukuka uyarlık bulunmuyor: Kararda, şöyle denildi: "Yine kurulca ilgili coğrafi pazarın tespit edilmesine karşın, bu pazarın dışındaki pazarlarla temas riskinin var olduğu gerekçesinin tespit edilen ilgili coğrafi pazarla çeliştiğinin anlaşılması karşısında, Ladik Çimento’nun devri halinde 4054 sayılı kanunun 7. maddesi kapsamında sözü edilmeyen, birlikte hakim durum yaratılacağından ve rekabetin önemli ölçüde azaltılmasına yol açacağından bahisle, devralma işlemine izin verilmeyeceği yolunda alınan Rekabet Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

Ladik en sorunsuz görünüyordu: Danıştay 13. Dairesi’nin durdurma kararını "Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok" diyerek karşılayan Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, "Bu kararın çıkacağını tahmin ediyorduk. Yine de Danıştaş’ın esastan alacağı kararı bekleyeceğiz. Gelen karar göre de hareket ederiz" dedi. Ladik Çimento’nun ihalesine katıldıkları yerler içinde en sorunsuz olarak göründüğünü söyleyen Kamışlı, şöyle konuştu: "Çimento fabrikaları ihalelerine girmeden önce hem yurt içinde, hem yurtdışında hukuk danışmanlarından görüş aldık. Bütün hepsini tek tek inceledik. İhaleye girmeden önce bazı yerlerde problemler yaşayabileceğimizi tahmin ediyorduk. Ama Ladik en pürüzsüz yer görünüyordu. Burayla ilgili herkesin görüşünü almıştık. Sorun çıkacak en son yer Ladik’ti ama bu olay yaşandı. Karara saygılıyız. Sonuçta her kurum, her şahıs kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor."

Türkerler: Yatırıma başladık, yargı kararına saygılıyız
Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Danıştay 13. Dairesi’nin, ’Ladik Çimento fabrikasının Türkerler A.Ş.’ye devredilmesine onay veren Rekabet Kurulu kararının’ yürütmesini durdurma kararına ilişkin olarak, "Karar, Rekabet Kurulu’na yönelik, biz her türlü yargı kararına saygılıyız" dedi. Rekabet Kurumu’nun verdiği karar hakkında yürütmeyi durdurma kararının davayı sonlandıran bir karar olmadığını, davanın sonucunu bekleyeceklerini ifade eden Türker, "Bu bizim dışımızda olan bir karar. İhaleye ilişkin TMSF’nin karar doğrultusunda şirketimizle TMSF arasında sözleşme gerçekleştirildi."

TMSF: Ladik Çimento’yu artık Akçansa’ya veremeyiz
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Ladik Çimento’yu ihalede 140 milyon dolarla ikinci olan Türkerler İnşaat’a vermelerine ilişkin şunları söylemişti: "İhale kurallarımıza göre bunu yapmamız gerekiyordu. Biz 1-1.5 ay kadar bekledik. Baktık davanın sonuçlanması uzuyor, bunun üzerine ihalede ikinci gelen Türkerler İnşaat’a Ladik Çimento’yu verdik. Beklemeye kalksak bu kez de Türkerler İnşaat, ’Rekabet Kurulu kararına uy, Ladik Çimento benim’ demez miydi? Rekabet Kurulu’nun kararı bizi de şaşırttı ama yapacak birşey yok... Karara uymamız gerekiyor. Danıştay’ın Rekabet Kurulu kararını durdurması, durumu kilitleyebilir. Hukukçularımız, ’Sabancı Grubu hakkını Rekabet Kurumu nezdinde arasın’ diyor. Böyle bir durumda Akçansa, Rekabet Kurulu’na karşı, ’zararı tazmin davası’ açabilir. Artık Ladik Çimento, Akçansa’ya dönemez.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistaydan-ladik-cimentoyu-sabanci-alamaz-kararina-dur_42745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!