Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dedeman, Detaş'ı YG İnşaat'a Sattı

Yatırımlarını turizm sektöründe yoğunlaştırmayı planlayan Dedeman Holding, inşaat malzemeleri üretmek için 2000 yılında Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde kurduğu Detaş İnşaat'ı, YG İnşaat'a sattı. Mardinli müteahhitler Yüksel Güven ve Mehmet Akyüz'ün sahibi olduğu YG İnşaat, Sancak Grubu'nun Narlıdere'de gerçekleştirdiği Folkart Evleri'nin de

Yeni Asır Gazetesi
Dedeman, Detaş'ı YG İnşaat'a Sattı

Yatırımlarını turizm sektöründe yoğunlaştırmayı planlayan Dedeman Holding, inşaat malzemeleri üretmek için 2000 yılında Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde kurduğu Detaş İnşaat'ı, YG İnşaat'a sattı. Mardinli müteahhitler Yüksel Güven ve Mehmet Akyüz'ün sahibi olduğu YG İnşaat, Sancak Grubu'nun Narlıdere'de gerçekleştirdiği Folkart Evleri'nin de müteahhitliğini yapıyor. Firma, Detaş'ta üretilecek doğal kompoze taşları, yapımını üstlendiği baraj, yol, konut gibi inşaat projelerinde kullanmayı planlıyor.

Turizmde büyüyecek

Doğal kompoze taş üretmek ve çeşitli projelerde kullanmak üzere Detaş İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi kuran Dedeman Grubu, 2000 yılında Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde 36 bin metrekarelik arsa üzerinde 6 bin metrekarelik üretim alanına sahip olan bir tesis kurdu. Detaş, yılda 300 bin metrekare üretim kapasitesine sahip tesis ile AK Parti Genel Merkez Binası, Arkas Holding binası, Şark Halı, Dedeman İş Merkezi, Şirinyer NATO Karargahı, Ankara'da Sosyal Güvenlik Kurumu binası, Dedeman Ankara, Dedeman Durusu Resort, Hyatt Otel Taksim gibi projelere imza attı. Dedeman Grubu asıl işi olan turizm sektörüne yoğunlaşmak istediği için 2005'ta tesisi taşeron bir firmaya kiraladı. Ancak tesisi verimli çalıştırmak mümkün olmadı.

Merkez Tire'de

Yaklaşık iki ay önce ise Ankara merkezli YG İnşaat ile Dedeman Grubu şirketin satışı konusunda el sıkıştı. Detaş'ın genel kurul toplantısında şirket merkezinin İstanbul'dan İzmir-Tire'ye taşınmasına karar verildi. Dedeman Grubu'nu temsil eden Murat Dedeman, Rıfat Şükrü Dedeman, Behzat Aksaray, Kadir Alpay, Murat Eroğlu, İrfan Dinçer yönetimden istifa ederken; Detaş'ın yeni yönetimi Yüksel Güven, Mehmet Akyüz, Hüsnü Bulduk, Sertaç Kenan Karan, Şevket Tunç, Halit Çelikkanat'dan oluştu.

Detaş İnşaat'ın Muhasebe ve İdari İşler Müdürü Ersin Öncü, üretimi aynı şekilde sürdüreceklerini açıkladı. Özellikle YG inşaatın sürdürdüğü baraj, yol, konut gibi inşaat projelerinde Detaş'ın ürettiği kompoze taşları kullanmayı planladıklarını belirten Öncü, planladıkları bazı yatırım projeleri için ise krizin bitmesini beklediklerini söyledi. Satış rakamı açıklamaktan kaçınan Öncü, "YG İnşaat Ankara merkezli. Başta Narlıdere'deki Folkart Evleri olmak üzere bir çok projeyi yürütüyor. İşimiz inşaat olduğu için Detaş'ı aldık. Firmanın üretim kapasitesi 300 bin metrekare ancak kapasitenin çok az bölümünü kullanıyoruz. İnşaatta krizin yavaşlaması ile üretimi artırıp, yeni projeleri devreye alacağız" diye konuştu.

Üretim devam edecek

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Detaş'ın önemli bir şirket olduğunu söyledi. Porsuk, "Detaş hem bölgemiz hem de Türkiye için önemli bir şirket. Ancak Dedeman Holding yetkilileri madencilik ve inşaattan çıkıp bundan sonra yatırımlarını turizme yoğunlaştıracaklarını açıkladılar. Bu nedenle firmayı sattılar. Detaş'ı satın alan yatırımcılar da üretime aynı şekilde devam edecekler" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dedeman-detasi-yg-insaata-satti_67783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!