Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizli'ye Selimiye Camii'nin Benzeri Yapılıyor

Mimar Sinan'ın 'ustalık eseri' Edirne Selimiye Camii'nin benzeri Denizli'ye yapılıyor. 2000 yılının sonlarına doğru inşasına başlanan ve şimdiye kadar 600 bin YTL harcanan Ayanoğlu Camii, büyüklüğü ve minare sayısı dışında Selimiye ile aynı özellikleri taşıyacak.

Zaman Gazetesi
Denizli'ye Selimiye Camii'nin Benzeri Yapılıyor

imar Sinan'ın 'ustalık eseri' Edirne Selimiye Camii'nin benzeri Denizli'ye yapılıyor. 2000 yılının sonlarına doğru inşasına başlanan ve şimdiye kadar 600 bin YTL harcanan Ayanoğlu Camii, büyüklüğü ve minare sayısı dışında Selimiye ile aynı özellikleri taşıyacak. 29 Ekim Bulvarı, 437 Sokak'ta 7 yıldır yapımı süren Ayanoğlu Camii, 700 metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Kaba inşaatı ve bir minaresi tamamlanan caminin tamamen bitirilmesi için 500 bin YTL civarında daha paraya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Ayanoğlu Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aydın, "Denizli'de Osmanlı döneminden kalma hiç cami yok. Bu nedenle, Osmanlı mimarisini yansıtan ve Mimar Sinan'ın da 'ustalık eserim' diye tarif ettiği Selimiye Camii'ni örnek almaya karar verdik. Mimarımız projesini buna göre çizdi." dedi.

Caminin büyüklüğü ve minare sayısı dışında Edirne Selimiye Camii'nin aynısı olduğunu söyleyen Aydın, "Tamamlandığında Denizli'nin en büyük camisi olacak olan binamız 5 kat olarak yapıldı. Bu, İslam'ın 5 şartını temsil ediyor. 4 yarım kubbe, 4 halifeyi temsil ediyor." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizliye-selimiye-camiinin-benzeri-yapiliyor_52368.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!