Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Deprem Bölgesinde Mimar ve Mühendis Sayısı Eksik Kaldı

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, deprem bölgesinde yeterli sayıda mimar ve mühendis bulunmadığı için inşaatlarda aksamalar yaşandığını bildirdi. Sarıbal, konuyu Meclis gündemine de taşıdı.

yapi.com.tr
Deprem Bölgesinde Mimar ve Mühendis Sayısı Eksik Kaldı (Fotoğraf: AA)

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Orhan Sarıbal, deprem bölgesindeki yerinde dönüşüm ile yapılmayı bekleyen inşaatların yeterli sayıda mimar ve mühendis bulunmadığı için yapılamadığını bildirdi.

BirGün’de yer alan habere göre; Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde bulunan Sarıbal, depremden en ağır şekilde etkilenen ilçedeki inşaat çalışmalarının mevzuata takıldığını belirtti.

"Sadece Nurhak’ta bin civarında bina yapım bekliyor"
Yasaya göre, bir mimar ya da inşaat mühendisinin sadece 5 binaya inşaat şefliği yapabildiğine dikkati çeken Sarıbal, şunları söyledi:

"Projelendirilmesi bitmiş ve yapımı beklemekte olan bina sayısı sadece Nurhak’ta bin civarında. Şu an burada 11 mimar ve mühendis var, ihtiyaç ise 200. İki şey yapılmalı; her bir mimar/mühendise, yani inşaat şefine beşten fazla bina izni verilmeli. İkinci şey ise mimar/mühendislere alan genişliği üzerinden, metre kare üzerinden izin düzenlemesi yapılması. Bu sadece bir genelge ile yapılabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz. Temel insanlık haklarından olan barınma hakkına, özellikle de afet bölgesi konumunda olan Nurhak’ta acil ihtiyaç var."

Meclis gündeminde
Sarıbal, konuyu bir soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine de taşıdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen önergede yer alan sorular şöyle:

• İlçelere göre, projelendirildiği halde yapımı başlamamış bina sayısı nedir?

• Projelendirilmiş olmasına rağmen yapımı başlamayan inşaatların bekleme nedeni nedir?

• Yapım süreçlerinin, Nurhak örneğinde olduğu gibi Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik’le düzenlenen mimar/mühendis izinleri nedeniyle, gerektiği oranda bina yapımının başlamamış olduğu iddiası ne ölçüde doğrudur?

• Bakanlığınızın mevzuata takıldığı için beklemekte olan binaların yapımını hızlandırmayı sağlayacak hazırlıkları söz konusu mudur?

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-bolgesinde-mimar-ve-muhendis-sayisi-eksik-kaldi_202135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!