Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremzedenin Bankadaki Kredi Parasını Sahte İmzalarla Çektiler

Bingöl depreminde evi yıkılanlara, krediyle konut verildi. Ancak evler 5 yılda bitirilemedi. İddiaya göre; Bayındırlık İl Müdürlüğü, taşeron firmalara sahte imzayla kişi başı 18 bin 750'şer YTL ödedi.

Zaman Gazetesi/İ. Halil ÖZEMİŞ
Depremzedenin Bankadaki Kredi Parasını Sahte İmzalarla Çektiler

ingöl'de 2003 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılan 3 binden fazla vatandaşı yeniden ev sahibi yapmak için gerçekleştirilen proje, ihmal yüzünden birçok kişiyi mağdur etti. Mağduriyetin, bayındırlık il müdürlüğü yetkililerinin müteahhit firmanın hazırladığı evrakları, masa başında onaylamasından kaynaklandığı ileri sürüldü. Konut sahipleri, evlerin altyapılarının eksik olduğunu, bayındırlık il müdürlüğünün inşaat sürecini takip etmediğini, bakanlıktan kendilerine verilen kredinin, sahte imzalarla çekildiğini savundu. İddiaları sorduğumuz bayındırlık il müdürü Selim Aksoy, daha sonra konuşacağını söyledi. Bingöl'de birçok depremzedeyi ikinci kez mağdur eden uygulama, 1 Mayıs 2003'te meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından başladı. Bölgeye yönelik başlatılan yardım çalışmalarının ardından Bayındırlık Bakanlığı evi yıkılan vatandaşlar için kolları sıvadı. 3 bin 116 kişiyi yeniden ev sahibi yapmak için Evini Yapana Yardım (EYY) projesi hazırlandı. Bakanlık, yardımı hibe değil, kredi olarak verip daha sonra tahsil etmeyi düşündüğü için ödemeyi de ev sahibi olacak vatandaşlar adına açılan hesaplara yatırdı. Evlerin en geç 2005 yılında sahiplerine teslim edilmesi şartıyla Bingöl Bayındırlık İl Müdürlüğü denetimindeki çalışmalar başladı. Ancak iş planlandığı gibi yürümedi. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen yüzlerce evin tamamlanmadığı belirlendi. Depremzedeler, evlerini teslim alamadıkları gibi, hesaplarına yatırılan 18 bin 750 YTL'nin sahte imzalarla çekildiğini söyledi. Konuyla ilgili bilgi almak için taşeron firma yetkililerinin kapısını çalan depremzedeler, "Biz konutlarınızı tamamladık, Bingöl Bayındırlık İl Müdürlüğü'ne teslim ettik. Bir sıkıntınız varsa oraya gidin." cevabıyla karşılaştı. Ancak İl Müdürlüğü'nün cevabı da farksızdı: "Evlerinizin hiçbir eksiği yok. Standartlara göre yapılmıştır. Eksiklik varsa gidin siz tamamlayın." Bunun üzerine depremzedeler son bir umut olarak durumu dilekçeyle Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne bildirdi. Başvuruyu değerlendiren Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, Bingöl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek iddiaların doğru olup olmadığının tespitini istedi. Bayındırlık İl Müdürlüğü ekipleri, inşaat sahasına gitmek yerine masa başında konutların eksiksiz olduğunu beyan eden rapor düzenleyip genel müdürlüğe gönderdiği için sonuç değişmedi.

Evlerin anahtarını bakkala bıraktılar
Mağdurlardan İsmail Pesen, yüzlerce depremzedenin evlerine taşınacağı günü beklediğini söyledi. Pesen yaşadıkları durumu şöyle özetledi: "Afet İşleri Genel Müdürlüğü depremde evleri hasar gören köylüler için 18 bin 750 YTL kredi vererek, projeye uygun olarak konut inşa ettirecekti. Bunu da bayındırlık il müdürlüğü takip edecek, bitirilen işin parası müteahhit firmaya ödenecekti. Kaynakdüzü köylülerinden 20 kişiyle takip için köy muhtarı Emin Öz'e vekâlet verdik. Eski CHP İl Başkanı Mustafa Kurban ve mevcut başkan Mesut Kayaoğlu'na verilen işin sonuna gelindiğinde bayındırlık il müdürlüğünün konutların teslim edildiğini beyan etmesi gerekiyordu. Bayındırlık il müdürlüğü ekipleri köye gelip imza atmamızı istediler. Ben ve köyden birkaç kişi konutlardaki eksiklikler sebebiyle imza atmadık. Ancak onlar bizim yerimize imza atmış ve hesaplarımızdaki son paranın da müteahhit firmanın hesabına aktarılmasını sağlamışlar. Konutumun anahtarını da mahalledeki bakkala bırakmışlar." Suçlamaların hedefindeki isimlerden taşeron firma yetkilisi Mustafa Kurban ise iddiaları kabul etmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremzedenin-bankadaki-kredi-parasini-sahte-imzalarla-cektiler_59343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!