Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Projelere Bu Yıl 1.3 Milyar Dolar Ayrıldı

Türkiye’nin tutar açısından en büyük projesi 6.4 milyar YTL’ye mal olması planlanan ve bu yıl tamamlanması öngörülen Aşağı Fırat 1. Merhale Projesi oldu.

Akşam Gazetesiürkiye’nin tutar açısından en büyük projesi 6.4 milyar YTL’ye mal olması planlanan ve bu yıl tamamlanması öngörülen Aşağı Fırat 1. Merhale Projesi oldu. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verilerini baz alarak yapılan hesaplamaya göre, içinde Atatürk Barajı ve Şanlıurfa Tünelleri’nin bulunduğu proje için, şimdiye dek 6 milyar 405 milyon YTL tutarında kaynak aktarıldı. 2007 yılında harcanacak 4 milyon YTL ile 1975 yılında başlayan projenin tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük ikinci projesi ise 6 milyar 233 milyon YTL’lik Doğu Karadeniz Sahil Yolu oldu. Şimdiye kadar 4 milyar 492 milyon YTL harcanan projeye bu yıl da 251 milyon YTL harcanması ve projenin 2010 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

38.5 milyar YTL
En büyük 3. proje ise içinde Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesinin de yer aldığı Boğaz Tüp Geçişi olurken, 5 milyar 82 milyon YTL’lik projeye 2006 sonuna kadar 543 milyon YTL harcandı. Bu yıl 212 milyon YTL ayrılan projenin 2009’da tamamlanması öngörülüyor.

Bunun yanında, Deriner Barajı, Ankara-İstanbul Hızlı Tren, Ankara-İzmir Demiryolu da Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alıyor. Bu arada, ilk 10 projenin tutarı 38,5 milyar YTL’yi bulurken, bu rakam 226 milyar YTL’lik proje stokunun yüzde 17’sini oluşturuyor. İlk 10 proje için şimdiye dek yapılan harcama da 19.1 milyar YTL olarak hesaplanırken, bu da yatırım programında yer alan projeler için yapılan harcamanın yüzde 19,2’sine denk geliyor.

1.3 milyar YTL ödenek
İlk 10 proje için bu yıl ayrılan ödenek miktarı ise 1.3 milyar YTL’yi buluyor. Bu yıl devletin 22.4 milyar YTL tutarında yatırım harcaması yapıldığı gözönüne alındığında toplam harcamanın yüzde 5.8’inin ilk 10 projeye gideceği tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-projelere-bu-yil-1-3-milyar-dolar-ayrildi_52361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!