Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Yatırımlar Yolda

Ekonomik programdan taviz vermeyerek istikrarı yakalayan hükümet, uzun süredir durdurulan yatırımlara hız verecek. Yatırımların önündeki en büy

Türkiyeb>Ekonomik programdan taviz vermeyerek istikrarı yakalayan hükümet, uzun süredir durdurulan yatırımlara hız verecek. Yatırımların önündeki en büyük engel olarak görülen yüksek enflasyonu kontrol altına alarak son 20 yılın gerisine çeken hükümet istihdamı artırıcı ve sanayinin üretimini teşvik ederek istihdama da direkt katkı sağlayacak olan bazı önemli yatırımları kademeli olarak gerçekleştirecek.

İlk adım Sugözü Santrali
Geçtiğimiz gün Türkiye’nin yabancı sermaye ortaklığı ile gerçekleştirilen İskenderun’daki Sugözü Termik Santrali, ilk etapta 850 kişiye istihdam sağlayacak. Ardından 320 mw kurulu gücündeki Çanakkale Çan ilçesindeki Türkiye’nin ilk akışkan yataklı enerji santrali de önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Türk-Fransız firma grubunca gerçekleştirilecek olan santralde ilk etapta 500 kişi istihdam edilecek ve yılda 2 milyar 80 milyon kwh enerji elde edilecek. Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B santralinin yeni üniteleriyle 4 milyar kwh’lik yeni bir güç, devreye girecek. Santralin toplam gücü yıllık 8 milyar kwh olacak. Ankara Doğalgaz Santrali için de önümüzdeki günlerde resmi tören yapılacak.

Tüp geçit yakında başlıyor
Hükümetin bu yıl yapımını planladığı 3 bin kilometrelik bölünmüş yol projesi de aşamalı olarak başlayacak. Önce Konya-Kula yolundaki bazı kesimler hizmete açılacak. Götürü olarak inşa edilen yollarda binlerce kişi istihdam edilecek, atıl durumdaki kamu araçları kullanılarak maliyet düşürülecek. Öte yandan Ankara-İstanbul arasını 3 saat 10 dakikaya düşürecek demiryolu hattının ikinci yarısı için proje çalışması başlatıldı. Tüp geçit projesinde ise inşaat aşamasına gelindi. 1 milyar dolara malolacak sistemin yapımına bu yılın ikinci yarısından önce başlanması bekleniyor. 70.4 kilometre uzunluğundaki sistemin 2008 yılında tüm üniteleri ile tamamlanarak hizmete alınması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-yatirimlar-yolda_9292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!