Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet Teşvik Edince Vatandaşlar Konaklarını Restore Ettirmeye Başladı

Devlet Teşvik Edince Vatandaşlar Konaklarını Restore Ettirmeye Başladı

Zaman Gazetesiurizm ve Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarının Onarılmasına Yardım Yönetmeliği ile birlikte vatandaşlar eski konaklarından kurtulmak yerine onları restore ettirmek için harekete geçti. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarının Onarılmasına Yardım Yönetmeliği sonrasında, Kastamonu’da vatandaşlar konaklarını onarmak için müracaat etmeye başladı. 15 Temmuz 2005 tarihinde çıkarılan ve belediyelerden konakların tekrar kazandırılması için öncülük etmesi istenen yönetmelik sonrası Kastamonu’da konağı olan 61 kişi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne müracaat etti.

2005 yılında yapılan 33 müracaattan 18 tanesi bakanlık tarafından kabul edilerek restorasyonu için 447 YTL konak sahiplerine verildi. Diğer 15 konağın ise, Mart ayında yapılacak kurul toplantısında ele alınacağı öğrenildi. Diğer yandan 2006 yılının ilk yirmi gününde ise 27 kişinin müracaata bulunduğu öğrenildi. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yapılan müracaatlar Mart ayına kadar devam edecek. Kastamonu’da bulunan toplam 539 tarihi yapıdan 358’i konaklardan oluşuyor.

Bakanlığın başlattığı tescilli ve tarihi konaklara onarım parası konak sahiplerini harekete geçirdi. Korunması gereken tarih yapı niteliğindeki konak sahipleri bir çivi dahi çakamadığı için birçok konağın yakıldığı iddia ediliyordu. Bakanlığın başlattığı proje sayesinde Kastamonu’da 40 kişi konağını tescil ettirmek için müracaatta bulunurken, tescil için başvuruların devam ettiği öğrenildi. Öte yandan Kastamonu’nun komşu illerinde ise birçok vatandaş konaklara verilen onarım parasına ilgisiz kaldı.

Tarihi binalarıyla dünya çapında üne sahip Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden bu yana sadece 25 konak sahibi restorasyon için müracaat etti. 2 binden fazla tescilli konağı bulunan Safranbolu’nun dışında Karabük merkezde ise bir kişinin müracaat ettiği öğrenildi. 91 tescilli konağı bulunan Çankırı’da ise, vatandaşın konuya ilgisiz kaldığı belirtildi. Çankırı’dan üç kişinin konağını tescil ettirdiği, 11 projenin ise kabul edilmediğini ifade edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, konakların restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ancak bazı illerde projenin yeterince duyurulamadığını kaydetti. Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, konak restorasyonu için müracaatlarının devam ettiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-tesvik-edince-vatandaslar-konaklarini-restore-ettirmeye-basladi_40677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!