Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Doğa Çöplük Değildir'

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) 11 ülkesine, çevre zorunluluklarını yerine getirmede eksiklikler olduğu için yaptırım uygulama ve adalete taşıma uyarısında bulundu. Çevreden sorumlu Avrupa komiseri Janez Potocnik, Huelva halicine 40 yıl boyunca 120 ton sanayi atığı yığılmasına izin veren İspanyol makamlarına seslenerek “Doğa bir çöplük

Bir Gün Gazetesi
'Doğa Çöplük Değildir'

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) 11 ülkesine, çevre zorunluluklarını yerine getirmede eksiklikler olduğu için yaptırım uygulama ve adalete taşıma uyarısında bulundu. Çevreden sorumlu Avrupa komiseri Janez Potocnik, Huelva halicine 40 yıl boyunca 120 ton sanayi atığı yığılmasına izin veren İspanyol makamlarına seslenerek “Doğa bir çöplük değildir” dedi.

Temmuz ayındaki AB bakanlar toplantısında başkanlık eden İspanyol hükümetine bu atıkları yok etme uyarısı yapılırken aksi halde Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Mahkemesi’ne konunun taşınacağı belirtildi. Komisyon, çok kirletici olan izinsiz sanayi sitelerinin çalışmasına sessiz kalan Romanya, İsveç ve Avusturya’yı da mahkemeye götürme tehdidinde bulundu. İsveç’teki 50 tesis, Avusturya’daki 21 ve Romanya’daki 1 tesis hedefte yer alıyor.

Komisyona göre havanın kalitesi de Avrupa Birliği’nde sorun oluşturuyor. Avrupa Komisyonu, asılı kalan tehlikeli zerrecikler olan PM10’lara ilişkin AB tarafından empoze edilen sınırlama değerlerine uymadıkları gerekçesiyle Slovenya ve İsveç’in Mahkeme’ye götürüleceğini kaydetti. Bununla birlikte Bulgaristan, Kıbrıs, Portekiz ve İspanya’ya uyarılar yapıldı.

İngiltere ise çevre alanındaki kararların eşitliğine karşı yapılan başvurulara konulan sınırlamalara ilişkin harekete geçmeye çağrıldı. Potocnik, “Yasa başvuruların mali olarak yanaşılabilir olmasını emrediyor” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-copluk-degildir_77809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!