Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğuş, Didim Marina'yı Mayısta Açacak

Doğuş Grubu'na bağlı D-Marin işletmelerinin Turgutreis Marina'dan sonra ikinci büyük yatırımı Didim Marina, mayıs ayında açılıyor. 70 milyon dolara mal olan marina ile grubun bu alandaki pazar payı yüzde 12'ye çıkacak. Grubun marinacılık ve turizmde yurtiçinde ve yurtdışında fırsatlara açık olduğunu belirten Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan,

Referans Gazetesi
Doğuş, Didim Marina'yı Mayısta Açacak

Doğuş Grubu'na bağlı D-Marin işletmelerinin Turgutreis Marina'dan sonra ikinci büyük yatırımı Didim Marina, mayıs ayında açılıyor. 70 milyon dolara mal olan marina ile grubun bu alandaki pazar payı yüzde 12'ye çıkacak. Grubun marinacılık ve turizmde yurtiçinde ve yurtdışında fırsatlara açık olduğunu belirten Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan, "Doğuş Grubu'nun cirosunda turizm sektörünün payı yüzde 15'e çıkacak" dedi.

Akhan, grubun marinacılık ve turizm konusundaki hedeflerini D-Marin tarafından inşa edilen Didim Marina'da anlattı. 1995'te yap-işlet-devret modeli ihalesiyle çalışmalarına başlanan D-Marin Didim Marina'nın inşaatının bazı bürokratik nedenlerle ancak 2007'nin ekim ayında başladığını anlatan Akhan, marinanın 30 ay gibi bir sürede tamamlandığını söyledi. Marinanın bünyesinde bulunacak çeşitli ticari yapılarla Didim çevresinde yaklaşık 650 kişiye istihdam yaratılacağını dile getiren Akhan, marinanın aynı zamanda Doğuş Grubu'nun turizm yatırımları içinde de önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.
    
Marinacılık büyük gelişim gösteriyor

Gruba ait D-Marin Turgutreis'in ardından, Didim'le birlikte D-Marin'inTürkiye'deki toplam yat bağlama kapasitesinin 1850'ye, bağlama kapasitesi bazında pazar payının ise yüzde 12'ye ulaşacağını sözlerine ekleyen Akhan, şu bilgileri verdi:

"Tüm dünyada marinacılık yan sektörleri de tetikleyerek büyük bir gelişim gösteriyor. Kara turistine göre turist başına 20-30 kat daha fazla harcama sağlanıyor. Dünyada trend büyük yatlara yöneliyor. Bu sayı her yıl ortalama yüzde 10 artarken marinacılık önemli bir yatırım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Akdeniz çanağında birçok ülke yeni marina yatırımlarıyla gündeme gelmeye başladı. Fransa'da mevcut şartlara ilave olarak 7 bin yeni yat bağlama kapasitesi yaratacak 20 adet marina yatırımı gündemde. İtalya'da da 2014'e kadar 60 adet marina yatırımı planlanıyor. Hırvatistan da 10 yıl içerisinde yat bağlama kapasitesini 16 bin adetten 31 bin adede yükseltecek marina yatırımını hedeflemiş durumda. Tüm bu yatırımların nedeni ise Akdeniz'de dolaşan 700 bin yata karşılık, 500 bin bağlama yerinin olması."

Türkiye'de de mevcut marina sayısının 2002'ye göre yüzde 52 büyüyerek 38 adede çıktığını ve yatçılık sektörünün toplam büyüklüğünün 2.5 milyar dolara ulaştığını dile getiren Akhan, Türkiye'nin yüzde 35 daha düşük olan fiyatlarıyla Doğu Akdeniz çanağında cazibe merkezi olduğunu anlattı. Krizin bu sektörü etkilemediğini de sözlerine ekleyen Akhan, "Sonuçta bu tekneler bağlanmak zorunda. O nedenle marinalara talep düşmez" diye konuştu.
    
Sırada Dalaman Marina var

Doğuş Turizm Grubu'nun ikisi marina olmak üzere 9 adet turizm tesisi bulunduğunu da dile getiren Akhan, grubun diğer yatırımlarını da şöyle anlattı:

"Önümüzde proje aşamasında bulunduğumuz D-Marin Dalaman Marina var. Yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırımın gerçekleşeceği Dalaman Marinamız ile ilave 1300 yat kapasitesine daha ulaşacağız. Marinacılıkta yurtiçi ve yurtdışında yeni fırsatlara açığız. Ayrıca, Gebze'de bir alışveriş merkezi ve 200 odalı otel projemiz var. 110-120 milyon dolar tutarında yatırım yapılıyor. 2010 Eylül'de açılacak. Boyabat'ta da 1 milyar dolarlık hidroelektrik santralı yatırımımız var. Aslancık Barajı sürüyor. Milli Piyango özelleştirmesine ise bir konsorsiyumla birlikte teklif verdik."

Şirket IGY ile ortak yönetilecek

Doğuş Holding, D-Marin Marinalar için Island Global Yachting (IGY) ile yüzde 50-50 ortaklıkla ayrı bir yönetim şirketi kuracak. Dünya çapında bir marina yönetim ve hizmet şirketi olan IGY, Karayipler'de, Birleşik Arap Emirlikleri'nde, Hırvatistan'da marinaları olan ve marina işleten global bir şirket. Şirketin, özellikle megayatlara yönelik marinaları ve hizmetleri bulunuyor.

Açılışa özel yüzde 15 indirim

2009 Mayıs ayından itibaren tekne tutkunlarına kapılarını açacak olan Didim Marina, misafirlerini çok özel kampanyalar ile karşılayacak. Tekne sahiplerine açılışa özel yüzde 15 indirim sunulurken senelik kontrat yapmayı tercih eden müşteriler ise ek olarak 3 ay ücretsiz olmak üzere 15 aylık bağlama hizmeti alma hakkına sahip olacak.
    
70 milyon dolara mal oldu

- Denizde 580, karada 600 yat kapasitesine sahip.
- Toplam yatırım maliyeti 70 milyon dolar.
- Bodrum-Milas Uluslararası Havaalanı'na 90 kilometre uzaklıkta.
- Son teknoloji çevre kirliliğini önleyici sistemler yer alıyor.
- 2 adet bakım onarım hangarı, 36 adet teknik atölye, 302 adet depo ve 68 kapalı garajı var.
- Marina'nın bir helikopter pisti de bulunuyor.
- D-Marin Didim Marina, 2010 yılı için 6 milyon euroluk ciro hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogus-didim-marinayi-mayista-acacak_68323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!