Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doha Havalimanı İçin En İyi Teklif TAV'dan

Doha Havalimanı İçin En İyi Teklif TAV'dan

Referans Gazetesiürkiye'den sonra dünyada da özellikle havaalanı inşaatı konusunda uzmanlaşmayı hedefleyen Tepe-Akfen (TAV), Japon Taisei ile birlikte katıldığı Katar'ın başkenti Doha Havalimanı ana terminal ihalesinde 809 milyon dolar ile en uygun teklifi verdi. İhalenin 1 ay içinde neticelendirilmesi bekleniyor. Taisei firması, Marmaray Projesi'nin tüp geçiş bölümünün inşaat faaliyetinde bulunuyor. Taisei, Marmaray Projesi'nde Kumagai Gumi-Gama-Nurol firmaları ile konsorsiyum oluşturarak kazanmıştı.

Ortadoğu'nun en büyük havalimanı olacak
İhalede İngiliz JohnLaing 866 milyon dolar, Enka 905 milyon dolar, Takenake-CDC 1 milyar 33 milyon dolar teklif sundu. J&P firması ise teknik yeterlilik alamadığı için elendi. TAV ve Japon Taisei'nin oluşturduğu konsorsiyumun verdiği teklif onaylandıktan sonra inşaat başlayacak. Katar Havalimanı ana terminal inşaatı, 28 ay sürecek. Terminal binası 220 bin metrekare olacak. 28 bin ton çelik imalatı yapılacak. Havaalanına 43 köprü kurulacak ve böylece Ortadoğu'nun en büyük havalimanı da inşa edilmiş olacak. 18 ayrı ihale paketinden en büyüğünü oluşturan ana terminal inşaat projesinin toplam yatırım bedeli ise 5 milyar dolar olacak. İşin proje kontrollüğünü ABD'li Bechtel firması yapıyor.

TAV Avrupa'ya da girmek istiyor
TAV Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde, yurdışında ise Dubai, Mısır'da Kahire, Gürcistan'da Tiflis ve Batum'da faaliyet gösteriyor. Bombay, Sudan, Tunus havalimanı ihaleleriyle de ilgilenen TAV, Dubai'de Airbus 380 tipi uçaklar için gerekli olan hangarların inşaatını da üstlendi. TAV ayrıca havalimanı inşaatı ve işletmeciliği alanında İstanbul, Ankara ve İzmir'de de faaliyet gösteriyor. TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, daha önce en büyük hedeflerinden birisinin Avrupa'da bir havalimanı özelleştirme ihalesi almak olduğunu açıklamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doha-havalimani-icin-en-iyi-teklif-tavdan_41961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!