Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doktorlardan 'İklim' Reçetesi

Dünyanın bir çok ülkesinden ve çeşitli sağlık kuruluşlarından bir araya gelen doktorlar, dünya liderlerine, sera etkisine yol açan gaz salımlarındaki kesintiler üzerinde uzlaşmadıkları takdirde "küresel bir sağlık felaketine" hazırlıklı olmaları uyarısında bulundu.

ntvmsnbc
Doktorlardan 'İklim' Reçetesi

Dünyanın bir çok ülkesinden ve çeşitli sağlık kuruluşlarından bir araya gelen doktorlar, dünya liderlerine, sera etkisine yol açan gaz salımlarındaki kesintiler üzerinde uzlaşmadıkları takdirde "küresel bir sağlık felaketine" hazırlıklı olmaları uyarısında bulundu. Doktorlar iklim değişikliğinin sağlık felaketine yol açabileceğini bildirdi.

Doktorlar, Lancet ve İngiliz Tıp Dergileri'nde yayımlanan ortak mektupta ayrıca tüm dünyadaki sağlık çalışanlarını iklim meselesinde önder bir rol üstlenmeye çağırdı.

Dergilerin başyazılarında da politikacıların özellikle ekonomide içinden geçilen zor dönem gözönünde bulundurulduğunda kararsız kalmaları tehlikesi bulunduğuna dikkat çekildi ve zayıf bir yanıt bulmaları halinde uluslararası sağlık koşullarının da felakete sürükleneceği yorumu yapıldı.

Aralık ayında Kopenhag'da toplanacak olan BM iklim konferansında, 2012'de sona erecek olan Kyoto Anlaşması ardından sera etkisi yapan gazların azaltılması için yeni bir anlaşma sağlanmasına çalışılacak.

Artan tehlikeler

Ancak hazırlık görüşmelerinde gaz salımlarının ne kadar kesilmesi gerektiği ve dünyanın en yoksul ülkelerine iklim konularında sağlanacak yardımların nasıl finanse edileceği üzerinde bir uzlaşmaya varılamadı.

Artan sıcaklıkların özellikle Afrika'nın Sahra altı bölgesinde kalkınmakta olan ülkelerde hissedileceği ve bunun kuraklığa ve gıda sıkıntısına yol açacağı vurgulandı.

Doktorlar ayrıca karbon salımlarının azaltılmasının sağlığa faydalarına değinirken bunun daha az hava kirliliğini beraberinde getireceğini ve düşük karbona dayalı bir diyetin kanser, obezite ve diyabet gibi rahatsızlıkları azaltacağını belirtti.

Lancet dergisi ile UCL üniversitesi bu yılın başlarında iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen kapsamlı bir rapor yayımlamıştı.

Bu raporda artan sıcaklıkların beraberinde bir çok salgın hastalığı getireceği; kalkınmakta olan ülkelerde temiz su sıkıntısı yaşanacağına ve sıcaklığa bağlı ölümlerin artacağına dikkat çekiliyordu.

Rapor temel olarak bu yüzyılın ikinci yarısında dünya nüfusuna üç milyar insanın daha eklenmesi ihtimali gözönüne alındığında, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin önümüzdeki on yıllar içerisinde bir çok topluluğu etkileyeceği ve milyarlarca kişinin hayatını ve yaşam koşullarını tehlikeye sokacağının altını çiziyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doktorlardan-iklim-recetesi_72436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!