Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dövizle Kira, Banka Faizini Dörde Katlar

Dövizle Kira, Banka Faizini Dörde Katlar

Sabah EMLAK
Dövizle Kira, Banka Faizini Dörde Katlar

nşaattaki canlanmanın en önemli nedeni, yüksek getiri beklentisi. Çünkü dövizle kira, 100 bin dolarlık bir konutta yıllık 7 bin 200 dolar gelir getiriyor.

İnşaattaki canlanmanın temelde en önemli nedeni yüksek getiri beklentisi bulunmasıdır. Bu yüksek getiriyi bir hesapla somutlaştırabiliriz. Bir evin ortalama 12, bir işyerinin ise 8 yılda kira geliriyle satın alma bedelini karşıladığı bilinir. Bu durumda 100 bin dolarıyla ev alan bir yatırımcı, yılda 8 bin 333 dolar kira geliri sağlıyor. İş yerinde ise yıllık kira tutarı 12 bin 500 doları buluyor. Bu rakamlar vergiden arındırıldığında, konutta yıllık net kira geliri 7 bin 200, işyerinde ise 10 bin 600 doları buluyor. Yani bir ev yıllık yüzde 7.2, ofis ise yüzde 10.6'lık dolar faizi kadar kira geliri kazandırıyor. Aynı parayı bankaya yatırdığınızda ise yüzde 3-3.5 aralığındaki bir faiz oranından nette ise 2.6 ile 3 aralığından yılda cebinize sadece 3 bin dolar girer. Bir başka değişle aylık getiriniz 250 dolar ile 225 dolar arasında kalır. Bu nedenledirki parasını gayrimenkule yatıranlar söz konusu hesabı gözönünde bulundururlar. Bu cepheden bakıldığından döviz üzerinden emlak yatırımı kira geliri dikkate alınırsa banka mevduatından daha avantajlıdır.

TL'ye yatırım avantajlı
Ancak aynı parayı Türk Lirası olarak bankaya yatırırsanız döviz yatırımınızdan daha karlı çıkabilirsiniz. Nitekim yüzde 16 seviyesindeki yıllık mevduat hesaplarına 100 bin dolar karşılığı gelen 135 bin YTL'yi yatırırsanız yılda 18 bin 360 YTL gelir elde edersiniz. Bu da dolar olarak bugünün dolar kuru ile 10 bin 600 doları bulur. Elbette TL karşısında döviz kuru riskini üstlenmeniz gerekir. Bu zaten bir devalüasyon yaşanma riskidir ki bu durumda sahip olduğunuz evin değeri de düşecektir. Ancak sonuçta Türk Lirası'na yatırım hesap yaptığınızda TL faiz oranları yüksek olduğu için emlaktaki kira gelirinden avantajlıdır. Tabiki bu noktada sahip olduğunuz evin değerinin artacağı beklentisini göz ardı etmemeniz gerekir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dovizle-kira-banka-faizini-dorde-katlar_40555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!