Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DSİ Uyarıyor: İstanbul’un Bir Bölümü Sular Altında Kalabilir

DSİ uyarıyor: İstanbul’un Bir Bölümü Sular Altında Kalabilir

Zaman Gazetesib>Devlet Su İşleri (DSİ), İstanbul’daki barajlarla ilgili bir taşkın raporu hazırladı. Alibey, Ömerli, Darlık ve Sazlıdere barajlarının yer aldığı raporda, özellikle Büyükçekmece Barajı’ndaki taşkına dikkat çekiliyor. Afet Yönetim Merkezi’nin meteorolojik ihbarını dikkate alan DSİ, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İSKİ Genel Müdürlüğü’nü bilgi için, Büyükçekmece Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığı’nı da gereğini yapması için uyardı.

İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığı da uyarıları dikkate alarak aynı kurumlara balıkçıların uyarılması, binaların acilen boşaltılması ve E-5 Karayolu altına izinsiz yapılan yolun trafiğe kapatılması için ikaz etti. Özellikle Mimar Sinan Köprüsü çevresindeki kahvehanelerin ve balıkçıların su baskınından zarar görebileceği belirtildi. Ancak 8,5 saatlik süre zarfında çevreyi sürekli olarak kontrol eden yetkililer, bütün uyarılara rağmen balıkçıların gerekli tedbirleri almadığını, binaların boşaltılmadığını belirledi.

Göl seviyesinin 8 saat içinde yükselmesi ve taşkının başlamak üzere olduğunu bildirilmesi üzerine deşarj başlatıldı. Meteoroloji’den yeni bir yağış dalgasının gelebileceği uyarısı alınınca, 10-20 Şubat 2006 tarihlerini kapsayan bir değerlendirme yapıldı. Taşkın süresince barajdan 32 milyon 742 bin metreküp su deşarj edildi.

Su taşkınını önlemek için teknik donanıma sahip olmadıklarını, bunun DSİ’nin kontrolünde olduğunu belirten Büyükçekmece Kaymakamı Hayrettin Altunok, DSİ’ye yüklendi. “Sorumluluktan kurtulmak için 2 satır yazı yazıp kaymakamlığa topu atmak diye bir şey yok. DSİ, ‘Ben yazıyı yazdım. Kaymakamlık tedbir almadı da bu zarar meydana geldi’ diye kendisini kurtarmaya çalışıyor.” dedi. “Baraj kapaklarının ne zaman ve ne miktarda açılacağının teknik kontrolü DSİ’ye ait.” diyen Altunok, “Biz sadece işyerlerini uyarıyoruz.” şeklinde konuştu. İşlerini kaybetmek istemeyen esnaf ise “baraj yıkılırsa zaten tüm Büyükçekmece’yi su basar” düşüncesinde.

Ayrıca Alibey Barajı’yla ilgili kontrollerde, dereye yapılan bağlantılardan suyun geri teperek fabrikaların bodrumuna su girdiği tespit edildi. Altınşehir’de sedde yapılamayan bölümde ise debinin daha da artması ile taşkın olabileceği, derenin Küçükçekmece Gölü’ne mansap olduğu köprünün gözlerinin tıkandığı, sadece bir tanesinin normal olarak çalıştığı tespit edildi. 20 Şubat tarihine kadar Büyükçekmece Barajı’ndan 47 milyon 22 bin, Alibey Barajı’ndan 12 milyon 960 bin, Ömerli Barajı’ndan 11 milyon 343 bin, Sazlıdere Barajı’ndan yaklaşık 3 milyon 793 bin, Darlık Barajı’ndan 8 milyon 307 bin metreküp su deşarj edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dsi-uyariyor-istanbulun-bir-bolumu-sular-altinda-kalabilir_42565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!