Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Harikası Tac Mahal Tehlikede

Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Hindistan’daki Tac Mahal’in minareleri giderek eğiliyor,temeli yavaş yavaş çöküyor. Tedbir alınmazsa mimar

NTV-MSNBC
Dünya Harikası Tac Mahal Tehlikede

b>Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Hindistan’daki Tac Mahal’in minareleri giderek eğiliyor,temeli yavaş yavaş çöküyor. Tedbir alınmazsa mimarlık harikası olarak görülen 350 yıllık yapının çökebileceği veya batabileceği belirtiliyor.

1631’de Hint-Türk imparatoru Şah Cihan’ın doğum sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı Tac Mahal için alarm zileri çalıyor. Tarihçiler ve mimarlar, Agra şehri dışında Yamuna ırmağı kıyısında 22 yılda inşa edilen Tac Mahal’ın minarelerinin giderek eğildiği ve tedbir alınmazsa yapının yıkılabileceği veya batabileceği uyarısında bulundu.
Dünya harikaları arasında sayılan Tac Mahal’in minarelerinin eğilmeye başladığı ilk kez 1942’de farkedildi. Minarellerin son yıllarda giderek daha fazla eğildiği saptandı. Agra’da ünlü tarihçilerden biri olan Agam Prasad Mathur, dünyaca ünlü yapının temelinin giderek battığına dikkat çekti. Mathur, Tac Mahal’in kurtarılmasının tek yolunun kuruyan Yamuna ırmağının yatağının tekrar suyla doldurulması olduğunu belirtiyor.
Bazı mimarlar ise Tac Mahal’in depremlerde çökmemesi için minarelerinin yavaş yavaş eğildiğini ve bunun da yapım sırasında tasarlandığını savunuyor.
Her ne olursa olsun tarihçiler ve mimarlar, Tac Mahal’in eğilme ve çökmelere karşı çok iyi gözlemlenmesi gerektiğini söylüyor.
UNESCO tarafından koruma altına alınan Tac Mahal, dünyanın 7 harikasından biri.

TAC MAHAL
Moğol fatihi Cengiz Han ve Timur’un soyundan gelerek Babür Şah’ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu, Hindistan’da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.
Hint-Türk imparatoru Şah Cihan’ın 1631’de Burhanpur’da doğum sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm için yaptırdığı eşsiz mimari başyapıtta görev yapan ustalar, İslam ülkelerinden gelen mimarlarla çalışmaya 1632’de başladılar. Tac Mahal, 22 yılda 1653’te bütünüyle tamamlandı.

Agra ilinin dışında, Yamuna ırmağının kıyısında, 305 x 580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Tac Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.
İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim bulunuyor. Türbe iç mekanında 2 metre yüksekliğindeki mermer şebekenin içinde Ercümend Banu ile Şah Cihan’ın sandukaları duruyor.
Asıl mezarlar, döşemenin altında, avlu düzeyindeki mezar odasında yer alıyor. Değerli taş bezemeleri mekanında, kumtaşından anıtsal giriş kapısı avlusunun güneyinde olan Tac Mahal’in adı, Ercümend Banu’nun lakabı Mümtaz Mahal’ın değişmiş şekli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-harikasi-tac-mahal-tehlikede_21997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!