Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Ülkeleri Su için İstanbul'da

5. Dünya Su Forumu, İstanbul'da başladı. Değişik ülkelerden yüzlerce katılımcının katıldığı Dünya Su Forumu'nun en büyük amaçlarından biri, suyun politik gündemdeki önemini artırmak, somut önerileri formüle etmek ve bunların önemini dünya kamuoyunun dikkatine sunmak...

CNN Türk
Dünya Ülkeleri Su için İstanbul'da

5. Dünya Su Forumu, İstanbul'da başladı. Değişik ülkelerden yüzlerce katılımcının katıldığı Dünya Su Forumu'nun en büyük amaçlarından biri, suyun politik gündemdeki önemini artırmak, somut önerileri formüle etmek ve bunların önemini dünya kamuoyunun dikkatine sunmak...

Çırağan Oteli'nin bahçesinden "Büyük Yeşil Ada" adlı tekneye binen ve aralarında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Monako Veliaht Prensi II. Albert, Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander, Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi'nin de bulunduğu konuklar, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla birlikte Sütlüce Kültür ve Kongre Merkezi Haliç Salonu'na girdi. Cumhurbaşkanı Gül, salona Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile birlikte geldi.

Forumda ilk olarak, İstanbul'un tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra da konuşmalara geçildi.

İstanbul, 16-23 Mart 2009 tarihlerinde bu yılın en önemli etkinliklerinden birine şahit oluyor. Her geçen gün yok olma ve acil çözüm stratejilerine duyulan ihtiyaçtan yola çıkarılarak gerçekleştirilecek "Dünya Su Formu"nda en az 23 konu, anılan tarihler arasında yapılacak 100 ayrı oturum halinde ele alınacak.

Dünyanın en büyük su organizasyonu olarak tanımlanan ve Dünya Su Konseyi öncülüğünde gerçekleştirilen Dünya Su Forumuna katılımcı sayısı da giderek artıyor.

Dünya Su Forumunda "Su Ödülleri" verilecek. "T.C. Başbakanlık Su Ödülü", "Kral İkinci Hasan Büyük Dünya Su Ödülü", "Kyoto Büyük Dünya Su Ödülü" olarak üç ayrı kategoride verilecek ödül öncesi değerlendirmelere ilişkin çalışmaların ise sürdürüldüğü bildirildi.

İstanbul su mutabakatı

Yerel idareleri su konusunda acil önlemler almaya ve belirli bazı kriterleri yerine getirmeyi taahhüt etmeye davet eden İstanbul Su Mutabakatı da 5. Dünya Su Forumunda imzaya açılacak. Dünya Su Forumu, Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir, ev sahibi ülkenin yetkilileri ile sıkı işbirliği yapılarak düzenleniyor.

Dev çadır kuruldu

Bu arada, Dünya Su Forumu nedeniyle, 4 bin polis görev yapacak. Bugün liderlerin geçeceği yollar, kısa süreyle trafiğe kapatılacak. Sabah ve öğle saatlerinde, bazı vapur ve deniz otobüsü seferlerinde de gecikmeler olacak.

Bugün başlayacak olan 5. Dünya Su Forumu'nun fuar bölümü için dev bir çadır kuruldu.

Almanya'nın taşınabilir yapılar konusundaki önde gelen firmalarından Röder, bugün başlayacak 5. Dünya Su Forumu kapsamında 205 metre boyunda 40 metre eninde bir çadır kurdu. Forum kapsamında düzenlenen fuara ev sahipliği yapacak çadır, 15 günde hazır hale getirildi.

Fuar alanında restoran ve yürüyüş mekanlarıyla birlikte toplam 9,000 metre karelik bir alanı kapsayan çadır, bugüne kadar Türkiye'de kurulan en büyük geçici yapı olma özelliğine sahip bulunuyor.

Röder Türkiye Pazarlama Müdürü Yaşar Polat, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin son yıllarda düzenlediği en önemli toplantılardan biri olan Dünya Su Forumu için rekor boyutta bir çadır üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yapıyı, saatte 100 kilometre rüzgar hızına dayanacak şekilde tasarladık. Şiddetli depremlere dayanıklı ve alev almaz özelliğe sahip" dedi.

Türkiye'de bugüne kadar en büyük çadırın boyu 200 metre olmak üzere yine kendi firmalarının kurduğunu belirten Polat, "Şimdi kendi rekorumuzu 205 metre ile geçiyoruz. Bu yapılar geçici olması nedeniyle Haliç'in ve İstanbul'un siluetine de zarar vermiyor, çevreyi kirletmiyorlar" diye konuştu.

İstanbul'da 16-22 Mart 2009'da Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu'nun fuar bölümü için kurulan çadır, iki futbol sahası uzunluğunda ve yapının içine 54 adet F-16 savaş uçağı ya da 7 adet C-130 kargo uçağı sığabiliyor.

Taşıyıcı yapısı yaklaşık 100 ton alüminyumdan oluşan çadır için kullanılan örtü malzemesi alev almıyor, yosunlanma, mantarlanmaya karşı dayanıklı ve ultraviyole ışın geçirmiyor.

Yükseltilmiş zemin uygulaması özel olarak Almanya'dan getirilen ve metre kareye 350 kilogram yük taşıma yeteneğine sahip, 6 metre minimum yükseliğe ve yaklaşık 12 metre mahya yüksekliğine sahip çadır, ilk kez taşınabilir hava kanalları kullanılarak iklimlendirildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-ulkeleri-su-icin-istanbulda_67365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!