Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Eski Tapınağı Şanlıurfa’da

11 bin yıl öncesinden kalma, ilkel dinlere ait olan dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de. Harran Üniversitesi (HRÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğ

NTV-MSNBC
Dünyanın En Eski Tapınağı Şanlıurfa’da

b>11 bin yıl öncesinden kalma, ilkel dinlere ait olan dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de.
Harran Üniversitesi (HRÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu, Şanlıurfa’nın, inanç turizminin dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Kürkçüoğlu, Şanlıurfa’nın, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra dünyanın en önemli dördüncü inanç turizm merkezi olduğunu, 11 bin yıllık tarihi geçmişiyle, ilkel dinler ve çok tanrılı dinlerin yanı sıra tek tanrılı dinler için de önemli bir merkez konumunda bulunduğunu belirtti.
Semavi dinlerin peygamberlerinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim’in Şanlıurfa’da doğduğunu ve bu şehirde yaşadığını anımsatan Kürkçüoğlu, bu yönüyle Müslümanlar için kutsal sayılan kentin, İsa Peygamber tarafından kutsandığı için Hıristiyanlar için de kutsal sayıldığını, Harran’da yaşayan Yakup Peygamber’den dolayı da Museviler tarafından kutsal şehir olarak kabul edildiğini ve “Peygamberler Şehri” olarak anıldığını hatırlattı.

DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞI
Göbeklitepe’de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, 11 bin yıl öncesinden kalma ilkel dinlere ait olan dünyanın en eski tapınağının ortaya çıkarıldığını anlatan Kürkçüoğlu, şöyle konuştu: “Harran’da, yapılan çeşitli kazılarda, Asur ve Babil krallıklarına ait ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı politeist bir din olan ‘Paganizm’ dinine ait mabed gün ışığına çıkartılmıştır. Son yıllarda inanç turizmi tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. Mekke, Medine ve Kudüs gibi dünyanın önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Şanlıurfa, yurt dışına yeterli oranda tanıtılırsa, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti, inanç turizmi kapsamında Türkiye’ye çekebiliriz. Şanlıurfa, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra en önemli inanç turizminin merkezidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-eski-tapinagi-sanliurfada_5773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!