Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyayı Terk Eden Kutup Ayısı

Yeşil Bilgi Platformu, Koç Bilgi Grubu tarafından çevre bilgisi ve bilincini yaygınlaştırma amacıyla oluşturulan bir sosyal sorumluluk platformu. Bu sene günümüzün en büyük çevre sorunu olan küresel ısınma konusuna, sanat aracılığıyla dikkat çekmeyi hedeflediler. Yeşil Bilgi Platformu’nun resim yarışmasında 10 yaşındaki Sina Barlas’ın, resmi

Hürriyet Gazetesi
Dünyayı Terk Eden Kutup Ayısı

Yeşil Bilgi Platformu’nun resim yarışmasında 10 yaşındaki Sina Barlas’ın, resmi birinci seçildi. Resim, Taksim metro durağında sergilenecek.

Yeşil Bilgi Platformu, Koç Bilgi Grubu tarafından çevre bilgisi ve bilincini yaygınlaştırma amacıyla oluşturulan bir sosyal sorumluluk platformu. Bu sene günümüzün en büyük çevre sorunu olan küresel ısınma konusuna, sanat aracılığıyla dikkat çekmeyi hedeflediler. 10 yaşındaki Özel Yüzyıl Işıl Okulları öğrencisi Sina Barlas, ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen "İklimimizi değil, alışkanlıklarımızı değiştirelim" temalı resim yarışmasına katıldı. Dünyayı elinde çantasıyla terk eden kutup ayısını çizdiği resmi birinci seçildi. Kutup ayılarının içinde bulunduğu yokolma tehlikesi, küresel ısınma nedeniyle oluşan tehlikenin çok iyi bilinen sembollerinden biri.

Resmin aslı 50/70 cm boyutlarındaydı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü öğrencileri, bu resmi 6 metrekare büyüklüğündeki dev bir tuvale aktardılar. Şu anda bu tuval, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fındıklı Kampusu’nda Osman Hamdi Bey Salonu’nda sergileniyor.

İlerleyen dönemlerde farklı mekanlarda da sergilenmesi planlanıyor. İlk durak da, İstanbul Taksim’deki metro durağı olacak. Sina Barlas da, resmin aslıyla Intermepa kapsamında gerçekleştirilecek uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor.

2050’de talebi karşılamak için bir değil iki gezegen gerekecek

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevreyle ilgili bilgileri, bilince dönüştürecek bir platform yaratma fikriyle yola çıktıklarını söylüyor: "Bu yüzden Yeşil Bilgi Platformu’nu oluşturduk. Bilmemiz gerekiyor ki, yaşayacak yalnızca bir dünyamız var. Doğal kaynaklarımızı bu hızla tüketmeye devam edersek, çok uzak gelecekte değil, 2050 yılında talebi karşılayabilmek için, bir değil, iki gezegen gerekecek."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-terk-eden-kutup-ayisi_69240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!