Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eczacıbaşı Yapı, Üretimi Rusya'ya Kaydırıyor

İlaç sektöründe ortak arayışları mevcut yapısı nedeniyle zorlanınca, tüm alanlarda baştan aşağı bir yeniden yapılanma sürecine giren Eczacıbaşı Holding, Kartal'daki tesislerini büyüme politikası kapsamında Bozüyük ve Rusya'ya taşıyacak.

Referans Gazetesilaç sektöründe ortak arayışları mevcut yapısı nedeniyle zorlanınca, tüm alanlarda baştan aşağı bir yeniden yapılanma sürecine giren Eczacıbaşı Holding, Kartal'daki tesislerini büyüme politikası kapsamında Bozüyük ve Rusya'ya taşıyacak. Holding, Kartal'daki vitrifiye ürünleri tesisinin üretimine de son verecek. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri'nden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamada, 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı ile Kartal'daki fabrika arazisinin, sanayi bölgesi kapsamından çıkartıldığı hatırlatılarak, bölgedeki her türlü genişleme ve modernizasyon yatırımı olanağı kalmadığı bildirildi. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin büyüme ve uluslararası pazarlarda söz sahibi olma hedefleri çerçevesinde, Kartal’daki mevcut üretim kapasitesinin bir kısmının Bozüyük’te yeni tamamlanan tesislere, bir kısmının da Rusya’da yapılmakta olan yeni üretim tesisine taşınması kararı alındığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, Kartal'da faaliyet gösteren Seramik Sağlık Gereçleri tesislerinin de 30 Haziran'da üretimine tümüyle son verilerek, bölüm ve birimlerin kapatılacak. Seramik Sağlık Gereçleri ile ilgili daha önce alınmış olan Kartal’dan Lüleburgaz, Kırklareli’ye taşınma kararı da bu doğrultuda iptal edildi.

Ortaklık çalışmaları hızlandı

Geçen yıl temmuz ayında başlattığı ortaklık çalışmalarını hız kazandırmak için tüm ilaç faaliyetlerini Eczacıbaşı Sağlık'a devretmeye hazırlanan Eczacıbaşı İlaç, yatırımcılara ve stratejik işbirliği talebinde bulunacak firmalara sunulmak üzere bir "Tanıtım Raporu" (Information Memorandum) hazırladı. Eczacıbaşı İlaç'tan cuma günü İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamada, stratejik işbirliği ve ortaklığın en kısa sürede gerçekleşmesinin beklendiği de kaydedildi. İlaç işi ile ilgili ruhsatların Eczacıbaşı Sağlık'a devrine ilişkin gerekli başvuruların yapıldığı ve bu yöndeki işlemlerin devam ettiği belirtilen açıklamada, marka devri için de girişimlerde bulunulduğu ifade edildi. Açıklamada, devredilmesi planlanan ruhsat, marka, mobilya, mefruşat, ofis ekipmanları ve araba gibi varlıkların bedellerinin saptanmasına ilişkin çalışmaların başladığı vurgulandı.

Eczacıbaşı İlaç, çok sayıdaki iştiraki, Kanyon Projesi yatırımı ile bir holding ve gayrimenkul şirketi görünümünde olduğu için gruba stratejik ortak veya yatırımcının bulmanın zorlaştığını bildirmişti. Eczacıbaşı İlaç Temmuz 2006'da ilaç sektöründe faaliyet gösteren bağlı ortaklıklardaki payın, yeni bir yapı içerisinde değerlendirilmesi amacı ile Merill Lynch'e yetki vermişti.

Eczacıbaşı Yapı, Vitra markası ile seramik sağlık gereçleri, tamamlayıcı ürünleri ve banyo mobilyaları, Artema markası ile de sıhhi tesisat armatürleri üretiyor. Şirket, seramik sağlık gereçleri üretimini halihazırda Kartal ve Bozüyük’teki iki ayrı tesiste gerçekleştiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eczacibasi-yapi-uretimi-rusyaya-kaydiriyor_50934.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!