Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Muğla Hisarardı Köylüleri...

Edirneli Köylülerden ‘Kömür Ocağı’ İsyanı

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı 6 köyün ortasındaki 840 hektarlık arazide patlatmalı linyit kömür ocağı kurulmak istenmesine köylüler tepki gösterdi. Köylüler, birinci sınıf tarım arazisi ve orman vasfı taşıyan alanda kurulacak kömür ocağının başta su kaynakları olmak üzere, tarım ve hayvancılığı bitireceğini savundular.

yapi.com.tr
Edirneli Köylülerden ‘Kömür Ocağı’ İsyanı

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Karacaali, Altıntaş, Çobançeşme, Karasatı, Maltepe köyleri ile Paşayiğit Mahallesi'nin ortasında yer  alan 840 hektarlık alana patlatmalı linyit kömür ocağı kurulmak istenmesi köylüleri harekete geçirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ÇED gereklidir kararı vererek internet sitesinde yayınladığını gören köylüler, başta su kaynağı bulunan, tarım ve hayvancılık yaptıkları alanın kömür ocağı kurularak yok olmaması için harekete geçerek binin üzerinde imza topladı. Söz konusu alanda yaklaşık 26 yıllık kömür rezervi bulunduğunu belirten köylüler, ilerleyen süreçte oluşan tozuşma ve çevresel etkilerle köylerinde yaşanmayacak duruma geleceklerini belirtti. DHA’da yer alan göre; konuyla ilgili topladıkları imzayı Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne getiren 6 köyün muhtarı, burada basın açıklaması yaparak kurulmak istenen kömür ocağına tepki gösterdi.

“Köyümüz Büyük Zarar Görecek”
Çobançeşmesi Köyü Muhtarı Serhat Esatçı, patlatmalı linyit kömür ocağı projesine kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Projenin köylerine yüksek derecede zarar verebileceğini söyleyen Hesapçı, "Biz bu projeye karşıyız. Köyümüzde tarım ve hayvancılığa büyük zararlar verebileceğini düşünüyoruz. İnsan sağlığına çok daha fazla zarar verebileceğini düşünüyoruz. Olabilecek patlatmayla ilgili tozlanma, titreşim, sarsıntının köyümüze yüksek derecede hasar verebileceğini düşünüyoruz. Çünkü patlatma sahası köyümüz sahasına çok yakın. Bunun için imza topladık. Sadece benim köyümde 200 imza topladık. Umarız yetkililer sesimizi duyar" dedi. 


Altıntaş Köyü Muhtarı Ali Aktaş da patlamadan kaynaklı olarak köylülerin geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılığın biteceğini söyledi. Aktaş, "Patlatmalı kömür çıkarma işleminden 6 köyümüz etkilenecek. Biz köylüler olarak 5 köyden binin üzerinde itiraz dilekçesi topladık. Bu 6 köyümüzün en birincisi tarım olmak üzere geçim kaynakları hayvancılık ve arıcılık. Bu patlatmadan dolayı bu gelirlerimizi kaybedeceğiz. Buna şiddetle karşıyız. Gereğini yetkililere bildireceğiz" diye konuştu.

“Bölgede Tarım ve Hayvancılık Bitecek”
Konuyla ilgili teknik bilgi veren Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ise patlatmalı kömür çıkarma işleminin Trakya'da ilk defa denenmek istendiğini belirterek, sonuçlarının köylü için çok kötü olacağını ifade etti. Karagöz, "Patlatıldığında 6 - 7 şiddetinde depremden söz ediliyor. Tozuşmadan kaynaklanarak bir defa tarım bitecek, hayvancılık bitecek. Geniş bir tarım arazisi, verimli bir yer ve aynı zamanda ormanlık alan. Milyonlarca canlı söz konusu burada. Bir de Karasatı Göleti var 200 metre mesafede. Bu patlatmada o gölette su falan kalmaz. Karacaali köyünün içme suyunun kaynağı bu alanda. Patlatıldığında o köy içme suyunu kaybeder" dedi.


"Toprağın Üstündeki Daha Değerli"
Dünya ölçeğinde açık işletmeyle kömür çıkarılan yerlerde belli süre sonra nüfusun asgari yüzde 40'ının o bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını kaydeden Karagöz, "Patlamadan kaynaklı her türlü tozuşmadan dolayı hastalığın da önü açılmış olacak. Dolayısıyla bu duruma olumlu bakan bir kişi yok. Şu anda toprağın altından çıkarılacakla üstündekini kıyasladığımızda üstündeki altındakinden katbekat daha değerli. İşin gerçeği bu" dedi.

Karagöz, süreci hukuki anlamda sonuna kadar takip edeceklerini de belirterek, "Süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Ola ki ÇED'le ilgili bu kararı geri çekmezler ve ÇED halkın katılım toplantısı olursa ona da aynı şekilde bütün köylüler olarak karşı durulacak. Oradan da olumlu bir şey çıkarsa yargı yoluna gidilecek. Hukuksal anlamda ne hak varsa sonuna kadar bu mücadele sürdürülecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirneli-koylulerden-komur-ocagi-isyani_174173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!