Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'de Tapulu Üç Ada ile Sekiz Koy Alıcısını Bekliyor

Marmaris ve Datça’da çok sayıda turizmci otel, apart ve restoranlarını satışa çıkardı. Emlakçılarda satışa çıkanlar arasında 36 otel, sekiz koy ve üç de ada var!

Radikal Gazetesi
Ege'de Tapulu Üç Ada ile Sekiz Koy Alıcısını Bekliyor

'Yunanistan adalarını sattı, satıyor' derken Marmaris'ten Datça'ya uzanan kıyı şeridinde sekiz koy ve üç adanın satılığa çıktığı anlaşıldı. Marmaris ve Datça’da çok sayıda turizmci otel, apart ve restoranlarını satışa çıkardı. Emlakçılarda satışa çıkanlar arasında 36 otel, sekiz koy ve üç de ada var!

Geçen ay Marmaris’teki beş yıldızlı Munamar Otel’in Katar kraliyet ailesinden Emir Şeyh Nasser Ahmed Ali A. Al Thani’ye satılmasının yankıları sürerken, Marmaris İçmeler’den Datça’ya uzanan bölgede sekiz koy ve üç de adanın da satış listesinde olduğu ortaya çıktı. Satışa çıkan adaların en gözdesi, Marmaris’teki Çiftlik Adası.

Artvinli işadamı Nevzat Feyizoğlu’na ait 80 bin metrekarelik ada, yatırımcıların iştahını kabarttı. 2005’te de satışa sunulan ancak son anda vazgeçilen ada, sahibinin sekiz ay önce vefat etmesiyle yeniden satış listesine çıktı.

Eşsiz doğasıyla tanınan adaya çok sayıda yerli yabancının talip olduğu öğrenildi. İsimleri açıklanmayan müşteriler arasında birisi Kazak iki yabancı işadamı ve bir de Hollanda’da yaşayan Türk işadamı bulunuyor. Adaya biçilen fiyat 16 milyon avro.

Müstakil plajı da var

Listede ikinci ada, Gökova Körfezi’ne bakan Karacasöğüt köyü yakınlarındaki Karaca Ada. 322 bin metre karelik adanın hemen karşı kıyısında ise akdeniz foku Badem’in korumaya alındığı yuva ile Kleopatra Adası var. Resmi tapulu, içinde çam ve zeytin ağaçlarıyla özel plaja sahip Karaca Ada’ya biçilen fiyat 25 milyon dolar (37.5 milyon lira). Bu ada için de İstanbul ve Adana’dan iki ünlü işadamının devrede olduğu belirtildi.

Üçüncü ada yine Gökova’da. Kleopatra Adası’na kalkan dolmuş motorlarının hemen karşısındaki Gelibolu Adası, resmi tapulu. Kıyıya 1 mil uzaklıkta. 19 bin 800 metre karelik ada için istenen rakam 29.5 milyon lira.

Güven Emlak’ın sahibi Mehmet Baş, “Aslında bu koy ve adalar birkaç yıldan bu yana satış listesinde. Ancak kimse ilgilenmedi. Krizle birlikte talepler arttı. Parası olanın daha çok para kazanma dönemi Marmaris’te başladı. Sit alanı olmasına rağmen koylarla büyük otel ve adalara talip oluyorlar” dedi.

Karaya 250 metre uzaklıkta bir cennet

Marmaris’teki Çiftlik adası, eşsiz bir doğaya ve göz kamaştıran manzaraya sahip. Adanın,  güney cephesi 16 mil mesafedeki Rodos adasına, batı cephesi Çiftlik Koyu’na bakıyor. Karaya en yakın yeri 250 metre. İki ayrı iskeleden girişi olan adanın üzerinde bir ana bina, misafirhane, iki hizmetli evi, atölye, jeneratör odası, biri yüzme havuzu olarak da kullanılabilecek dört sulama havuzu var.

Salon, açık mutfak, dört yatak odası, iki banyo ve terastan oluşan ana binanın etrafı çok çeşitli bitki ve ağaçlarla çevrili. Kapalı alanı 400, kullanım alanı 900 metrekare. Ada konumu ve mimarisiyle benzersiz. Turizme uygun. Adada şehir şebeke suyu ile elektrik de bulunuyor. Satış fiyatı 16 milyon avro (yaklaşık 33.5 milyon lira).

Tek kusuru ‘sit’ olması!

Satışa çıkarıldıkları belirtilen koylar şöyle tanıtılıyor:

* Marmaris Yalancı Boğaz’da marina yapmaya elverişli koy. Arap yatırımcılar ilgileniyor. Fiyatı
1 milyon 250 bin avro.

* Marmaris Selimiye’de yapılaşmaya uygun 6 bin 390 metrekarelik iki koy.
1 milyon 300 bin avro.

* Selimiye Gebekse Koyu’nda, denize sıfır konumdan başlayıp arkada devlet ormanına kadar uzanan meyilli 165 bin metrekarelik koy. 9 milyon lira.

* Selimiye girişindeki Erle Koyu’nda denize sıfır üç adet parsel. Padişah tapusu 1937’de Cumhuriyet tapusuna çevrilmış. İki parsel sit kapsamında.

* Gökova Körfezi Yukarı Akbük’te toplam 8 bin 145 metrekarelik iki parsel. İçinde 250 yetişkin zeytin ağacı var. Doğal sit alanı içinde. 850 bin liraya satılık. 

* Datça’nın Mesudiye köyünde ismi açıklanmayan bir koy içinde 40 bin metrekarelik bölüm.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-tapulu-uc-ada-ile-sekiz-koy-alicisini-bekliyor_77395.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!