Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'nin Dördüncü Kurulu Aydın'da

Ege'nin Dördüncü Kurulu Aydın'da

Yeni Asır Gazetesi
Ege'nin Dördüncü Kurulu Aydın'da

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, memleketi Aydın'da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu açtırdı. Daha önce İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun sorumluluk bölgesindeki Denizli de bu kurula bağlandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün tarihi binasında hizmete giren kurulun Bölge Müdürlüğü'ne ise arkeolog Mehmet Yılmaz atandı. Kurul sayesinde, tarihi binaların restorasyonu için İzmir'den aylarca cevap beklenmeyecek ve hizmetler daha hızlı verilebilecek.

Bölge Müdürü Mehmet Yılmaz, bundan sonra Aydın ve Denizli'de daha sağlıklı, etkin ve hızlı kararlar alınacağını söyledi. Aydın ile birlikte Türkiye'deki kurul sayısının 28'e çıktığını kaydeden Yılmaz, "Kurulumuzun hizmet alanına giren Aydın ve Denizli, daha önce İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na bağlıydı. Ancak İzmir 2 Nolu Kurul'un, çok geniş bir alanı kapsaması ve iş yoğunluğu nedeniyle Bakanlar Kurulu, bu hizmetin Aydın'da da verilmesini kararlaştırdı. Aydın'da kurula bağlı 114 SİT alanı, tek yapı ölçeğinde ise 784 tane tescilli yapı bulunuyor. Denizli ilimizde ise 117 SİT alanı, 330 tek yapı ölçeğinde tescilli yapı bulunuyor. Bu iki ilimizin de iş yoğunluğu oldukça fazla" dedi.

Koruma altındaki yapıları gelecek nesillere kazandırmak için çalışacaklarını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Anayasa'dan aldığımız yetkiyle kültür ve tabiat varlıklarını korurken, bu varlıkların bilimsel yöntemlere göre yapılmasını sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılması için çalışacağız. Tescilli binaların restorasyonuyla ilgili vakıflar, belediye ya da şahıslardan imar planına veya aslına uygun projeler geldiğinde en kısa sürede incelememizi yapıp, cevabını vereceğiz. Amacımız, korumamız altındaki yapılar bilimsel yöntemlere uygun bir şekilde kazandırılmasıdır."

Hizmetler hızlanacak
Arkeolog, harita mühendisi, mimar, mühendis, şehir plancılarından oluşan kurulun sorumluluk alanındaki Aydın'da 114 SİT alanı, 784 tek yapı ölçeğinde yapı bulunuyor. Denizli de ise 117 sit alanı ile 330 tek yapı ölçeğinde yapı yer alıyor. Aydın'daki kurul açılmadan önce Ege Bölgesi'nde ikisi İzmir'de biri Muğla'da olmak üzere üç Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu hizmet veriyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egenin-dorduncu-kurulu-aydinda_40711.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!