Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'nin GAP'ı Ödenek Kapamadı

Ege'nin GAP'ı Ödenek Kapamadı

Cumhuriyet Gazetesi
Ege'nin GAP'ı Ödenek Kapamadı

b>Göcek Tüneli'nin ardından Muğla'nın barajları da yılan hikayesine döndü. Temelleri 1990'lı yıllarda atılan üç baraj, ödenek yetersizliği nedeniyle tamamlanamıyor. Yetkililer, ödenek çıkarılması halinde önümüzdeki yıl su tutmaya başlayabileceklerini açıklasalar da, geçen yılın ödenek miktarları bir umuda yer bırakmıyor.

Akköprü Baraj ve Hidro Elektrik Santralı, adı geçen projelerin en büyüğü. Temeli 1996 yılında atılan baraj, halen bitirilemedi. Tamamlandığı zaman Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz'de 14 bin 192 hektar arazinin sulu tarıma geçmesini sağlayacak olan baraj, her kış ayında Dalaman Çayı'nın neden olduğu taşkınları da önleyecek. Yılda 343 milyon kilovat/saat enerji üretecek ve bölgenin enerji ihtiyacının önemli miktarı karşılanacak.

Baraj tamamlanamaması bölgede yaşayanları da mağdur ediyor. Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz'i kapsayan Dalaman Çayı kenarındaki köy ve beldelerde, baraj nedeniyle 9 yıldır imar yasağı uygulanıyor.

Temeli atıldığı dönemde, "Güney Ege'nin GAP'ı Muğla'da ortaya çıkıyor" nitelemesi yapılan Dalaman Akköprü Barajı için 8 yılda 400 trilyon TL'ye yakın harcama yapıldı. Proje başladığında, 5 yılda bitirilecek denildi, ancak 2001 yılına gelindiğinde bu tarihin 2012 yılına sarkacağı duyuruldu. Türkiye'nin 5. büyük barajı olarak inşa edilmeye çalışılan Dalaman Akköprü Barajı'nın tamamlanamamasının altında yatan başlıca neden, ödenek yetersizliği. 2004 birim fiyatlarıyla proje tutarı 850 trilyon olan, Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santralı inşaatının yüzde 60'lık bölümü bitirilebildi. 1996 yılında çalışmalara NTF İnşaat Firması'nca başlanan ve 600 kişinin çalıştığı barajın gövde ve 3 kilometre uzunluğundaki tünel kazılarının betonlama işi tamamlandı. Ancak geriye kalan yüzde 40'lık bölümün de sonlanması için acil olarak ödenek çıkarılması gerekiyor. Ne var ki, buna ilişkin taahhütler söylemden öteye geçemiyor.

DSGİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndal, barajlarda inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini öne sürse de, yöre köylüsü, arazilerine su sağlanacak günleri bekliyor. İndal, 14 bin 254 hektar arazinin sulanmasına olanak sağlayacak baraj için "Yeterli ödenek gelmesi halinde önümüzdeki yıl su tutmaya başlayabiliriz" diyor.

Akköprü'nün yanı sıra Muğla'da hizmete girmesi beklenen iki baraj daha var. İnşasına 1994 yılında başlanan Milas-Akgedik ve 1997 yılında temeli atılan sulama amaçlı Bayır Barajı da ödenek yetersizliği nedeniyle bölge yaşamına ivme katamıyor. DSİ Bölge Müdürü İndal, Bayır Barajı'nın yüzde 36'lık bölümünün bitirildiğini Akgedik'in ise yüzde 50'sinin tamamlandığını söyleyerek, "Akgedik'de gelecek yıl su tutması planlanıyor" görüşlerine yer veriyor.

DSİ 21. Bölge Müdürü, bu yönde görüş belirtse de, her iki baraj için çıkarılan ödenekler, tamamlanma tarihinin belirsizliğini koruduğunu ortaya seriyor. Bayır ve Milas-Akgedik barajları da "Ege'nin GAP'ı" çerçevesinde "ödenek" bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/egenin-gapi-odenek-kapamadi_41701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!