Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak GYO, Bu Yıl 30 bin Konutluk İmza Atacak

Emlak GYO, Bu Yıl 30 bin Konutluk İmza Atacak

Sabah EMLAK
Emlak GYO, Bu Yıl 30 bin Konutluk İmza Atacak

.5 milyon metrekarelik arazisiyle gayrimenkul sektörünün devi olan Emlak GYO'nun Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, 2006'da 30 bin konutun yapımına start vereceklerini açıkladı. 'Ataşehir, Bahçeşehir ve Silivri'de 11 bin konutluk ihale açacağız' diyen Yetgin, satışa çıkan TOKİ arazilerini orta gelirliye konut yapmak için takibe aldıklarını söyledi.

Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Türkiye'de gayrimenkul sektörünün TOKİ'den (Toplu Konut İdaresi) sonra 2'nci büyük oyuncusu. Türkiye'de özellikle 2005'te gündeme gelen hemen hemen bütün büyük konut projelerinde imzası olan Emlak GYO, 2006'da da projelere hız kesmeden devam etmeyi hedefliyor. Durum böyle olunca, deyim yerindeyse 'gayrimenkul sektörü Emlak GYO'dan soruluyor.' Emlak GYO'nun yaklaşık 2.5 senedir görevde olan Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, yaklaşık 4.5 milyon metrekarelik arazileri olduğunu söyleyerek, "Bunun 2.5 milyon metrekaresi İstanbul'da. Bu arazileri yatırıma açarak konut açığını kapatmayı hedefliyoruz" diyor. Yetgin, 2006 yılında 30 bin konutun yapımı için imza atacaklarını, bu projelerin çoğunun gelir paylaşımı modeliyle hayata geçirileceğini belirtiyor.

Ataşehir'de yeni atak
Yetgin; İstanbul, İzmir, Tekirdağ'da inşaatlarının devam ettiğini dile getirirken, TOKİ'den satın aldıkları araziler de olduğuna işaret ediyor. "2006'da İzmit-Körfez'de, Lüleburgaz'da, Çorlu'da yeni projelere start vereceğiz" diyen Yetgin, İstanbul'da da Ataşehir ve Bahçeşehir'deki atıl arazilerini değerlendireceklerini ifade ediyor. Yetgin, bu projeler hakkında şu bilgileri veriyor: "Ataşehir'de şu an 7 bin konutluk projelerimiz zaten devam ediyor. Aynı bölgede, yaklaşık 7 bin 400 konutluk bir arsa stoğumuz daha var. Bu yaklaşık 650 bin metrekarelik bir arazi anlamına geliyor. Bu stoğun yaklaşık 4 bin konutluk kısmı için önümüzdeki hafta ihale duyurusu yapılacak. Ayrıca, Bahçeşehir'de 70 bin metrekarelik bir arazimiz var. İhale 2 gün önce yapıldı. Burada yaklaşık 500 konutluk bir proje yapılacak."

Arazi takip ediyoruz
Yetgin, orta gelirlilere yönelik konut projelerinde oluşan açığın en büyük nedeni olarak arazi maliyetlerinin yüksekliğine işaret ediyor. Ataşehir ve Bahçeşehir'deki arazilerinin değerli araziler olduğunu, bu yüzden gelir paylaşımı modeline uygun olduğunu kaydeden Yetgin, şunları söylüyor: "Biz bir tüzel kişilik olduğumuz için TOKİ'nin satışa çıkardığı arazileri satın alabiliyoruz. Bu yüzden, satışa çıkan arazileri yakından takip edip satın alarak, orta gelirliler için uygun projeler üretmeyi hedefliyoruz."

Mortgage 2006'da çıkar
Mortgage (ipoteğe dayalı uzun vadeli konut finansmanı) kanunun bu yılın sonunda çıkmasını beklediğini belirten Yetgin, sistemin 'bugünden yarına mucize yaratmayacağının' iyi anlatılması gerektiğine dikkat çekiyor. Yetgin, mortgage sisteminin herşeyiyle oturmasının zaman alacağını kaydediyor. Yetgin ayrıca, "Sistem bir anda orta gelirlilere yarayacak bir açılım yaratmayacak" diyerek, alt gelir grubunun ise mortgage sistemi yerine, sosyal konut projelerinden yararlanabileceğine inandığını vurguluyor.

KEY'e 1.3 milyar YTL ödeme
Emlak GYO'nun yüzde 61'inin Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerine ait olduğunun altını çizen Yetgin, bu hak sahiplerine ödeme yapılması için gereken teknik çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtiyor. Yetgin, "Çalışmalar tamamlandığında hak sahiplerine toplam 1.3 milyar YTL'lik bir ödeme yapılacağını tahmin ediyoruz. Hak sahiplerinin tek tek doğru bir şekilde belirlenmesini bekliyoruz, bu kişiler belirlenir belirlenmez bu konuya son nokta konulacak" diye konuşuyor.

'Bahçeşehir'de 1000 dönümlük arazi aldık'
Bahçeşehir'de yaklaşık bin dönümlük araziyi satış vaadiyle 2 ay önce satın aldıklarını dile getiren Yetgin, "Buradaki fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımız sona erince ihale açılacak. Bahçeşehir'de arazi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, burada A grubu ya da B+ grubuna yönelik proje yapılabileceğini düşünüyorum" diye konuşuyor.

'25 bin konut, 3 milyar YTL gelir getirecek'
Acil Eylem Planı çerçevesinde belirlenen 150 bin konut hedefininin 2007 yılı sonu için 250 bin konuta çıkarıldığını belirten Yetgin, tartışmalı gelir paylaşımı modeliyle ilgili olarak da şunları söylüyor: "Acil Eylem Planı çerçevesinde 160 bin konut yapıldı, bunun yaklaşık 25 bini gelir paylaşımı modeliyle yapıldı. İdare, böylelikle yaklaşık 3 milyar YTL gelir elde edecek. Bu model, değerli arsalar üzerinde gerçekleştirilebiliyor, çünkü özel şirketler kar etmek istiyor. Oysa devlet kara göre değil, ihtiyaca göre konut üretmek zorunda. Bunun için de kaynak bulmalı. Bu kaynak da gelir paylaşımı modelinden elde ediliyor. Bu model, ilanlı, açık ihaleyle yapılıyor, en yüksek payı veren şirket kazanıyor. Tüm masraflar yüklenici şirket tarafından karşılanıyor, asgari garantili bir rakam da ne olursa olsun İdare'ye verilmek zorunda."

'Albayrak İzmir'de konut yapacak'
Yetgin, Türkiye'nin farklı illerinde konut yapacaklarını belirtiyor ve İzmir'de de yeni konut projeleriyle atağa kalkacaklarını dile getiriyor. Yetgin, İzmir'deki projeler hakkında şunları söylüyor: "İzmir'in güneyinde 4 bin 500 konutluk bir arsa stoğumuz var. izmir'in kuzeyinde, Mavişehir'de inşa edilen Soyak Mavişehir projesinde yer alan konutların ilk etap satışları başladı ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Bunun dışında, yine İzmir'in kuzeyindeki arsalarımızda, yani Mavişehir civarında Albayrak Grubu ile Bozoğlu İnşaat bin 200 konut yapacak. İzmir'de nitelikli konut açığı var. Bu açığı kapatmak yolunda biz de proje sunmaya devam edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-gyo-bu-yil-30-bin-konutluk-imza-atacak_41632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!