Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emlak Piyasası Kabuk Değiştiriyor

Emlak Piyasası Kabuk Değiştiriyor

Akşam EGEb>Mortgage sisteminin yürürlüğe girmemesi ve emlak alımındaki ücret dengesizliği üzerine İzmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği (İZEMDER) basın toplantısı düzenledi. Emlak satışlarının ani artışı karşısında emlak fiyatlarındaki yüzde 100’e varan oranlarda arttığını belirten İZEMDER Başkanı Rıdvan Akgün, “Hızlı satış süreci yeni ve eski konutlar olarak ikili bir kategoriyi gündeme getirdi. Parası az olanlar bütçelerine göre eski konutlara veya yeni yerleşim bölgelerine yöneldiler, parasal problem yaşamayanlar ise prestij konutlara hücum ettiler. Böylece zenginler yeni konutlara, orta direk vatandaş ise borçlanarak eski konutlara yöneldi” dedi.

Üçüncü deprem yönetmeliği çerçevesinde yapılan konutların daha güvenli olmasından dolayı tercih edilmeye başlandığını ifade eden Akgün, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sanal emlak fiyat artışları sonucunda 20 yıllık bir konut iyi denilebilecek bir mevkide 150 bin ytl civarı, yeni veya 3,5 yıllık konutlar ise yaklaşık 200 bin YTL civarında. Bu nedenle emlak almak isteyenler eskiye yüksek fiyat vermek yerine yeni ve daha güvenli konutlara yöneliyor..”

Mortgage sisteminin hala yasallaştırılmadığına dikkat çeken Akgün, “Bu yılın ilk 2 ayındaki emlak satışları 2005 yılının ilk 2 ayında yapılan satışlardan daha düşük. Fiyatların çok yükselmesi, mortgage sisteminin belirsizliği, yeni konutların maliyetlerinin çok üzerinde satılması ve ücret dengesizliği sebebiyle konut almak imkanları olan ya da zengin olanlar için geçerli hale geldi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-piyasasi-kabuk-degistiriyor_42043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!