Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji İhaleleri Hızlanıyor

Dünya Bankası ile kabul edilen Strateji Belgesi çerçevesinde 31 Mart’a kadar ihaleye çıkılması gerekirken geciken enerji dağıtım özelleştirmeleri için bir yasal düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

ZamanDünya Bankası ile kabul edilen Strateji Belgesi çerçevesinde 31 Mart’a kadar ihaleye çıkılması gerekirken geciken enerji dağıtım özelleştirmeleri için bir yasal düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

Önceki akşam Devlet bakanları Abdüllatif Şener ve Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı, Enerji müsteşarları ile Özelleştirme İdaresi Başkanı’nın katıldığı toplantıda, özelleştirmenin yasal altyapısının tamamlanması konusunda mutabakat sağlandı. Çok sayıda yasa, kararname ve yönetmelikte değişiklik öngören bir paket hazırlandı. Taslağın önümüzdeki günlerde son şeklinin verilerek Başbakanlık’a sunulması bekleniyor. Taslak, Elektrik Piyasası Yasası ve vergi yasalarında da değişiklikler öngörüyor. Elektrik sektöründe daha önce gerçekleştirilen özelleştirmelerin Danıştay’dan dönmesini dikkate alan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu kez stratejiyi belirlerken Danıştay’ın da görüşünü alacak.

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinde uygulanacak yöntemde değişiklik olmadığı ve işletme hakkı devri yönteminin uygulanacağı öğrenildi. Buna göre yatırımcı, tüm şebeke yatırım harcamalarını karşılarken, oluşacak varlıkların mülkiyeti TEDAŞ’a ait olacak. Yatırımcı beklentilerinin karşılanabilmesi için yeni yatırımların hem TEDAŞ hem de dağıtım şirketi (Dağıtım AŞ) bilançosu üstünde muhasebeleştirilmesi gerekiyor. Özellikle yatırım planları ve yatırımların denetlenmesi konusunda, Devlet Planlama Teşkilatı ile bakanlık da etkin olmak istiyor. Yatırımcının, Devlet İhale Kanunu’na tabi olması, yatırımları planladığı şekilde gerçekleştirmesini engelleyebilir. Yatırımların kimden, nereden ve ne şekilde alınacağı ile ilgili kısıtlamalar sorun çıkarabilir. Aksi halde de yatırımcı, daha önce yaşandığı gibi, kuracağı yan şirketler vasıtasıyla ihaleleri yüksek fiyatlarla düzenleyip kaynak aktarabiliyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, enerji dağıtım özelleştirmeleri için 11 Mart’ta Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Kurum, oluşturacağı teknik görüşü başkanlığa iletecek. Buna karşılık, Özelleştirme İdaresi’nin ileteceği görüş çerçevesinde Rekabet Kurulu nihai olarak görüşünü bildirecek. Bu görüşte, rekabetin sağlanması için ihalenin ne şekilde yapılması gerektiğine kadar bir dizi öneri yer alabilecek. Rekabet Kurulu’nun bu özelleştirme için görüşünü nisan ayı içinde oluşturması bekleniyor. Enerji ihaleleriyle, Türkiye’den Koç, Sabancı, Doğan Holding ve Park Grubu gibi enerji sektöründeki şirketlerle; Rusya, Ermenistan, İtalya ve Belçika kökenli şirketler de ilgileniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-ihaleleri-hizlaniyor_25150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!