Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enerji İştah Kabarttı, İnşaat Firmaları Hidroelektriğe Girdi

Enerji İştah Kabarttı, İnşaat Firmaları Hidroelektriğe Girdi

Vatan Gazetesi
Enerji İştah Kabarttı, İnşaat Firmaları Hidroelektriğe Girdi

eleceğin sektörü enerji, holdinglerin yanı sıra inşaat ve tekstil firmalarının da gözdesi oldu. Taş Yapı, MNG, Konukoğlu ve Nergis hidroelektrik santral için harekete geçti.

Rusya ve İran'la doğalgazda yaşanan sorunlar, enerji sektörünün önemini bir kez daha ortaya koyarken, firmaların gözü de bu alana çevrildi. Enerji sektöründe serbest bir piyasa olmadığı için yatırım açığını fark eden Türkiye'nin önde gelen inşaat ve tekstil firmaları, altyapılarını kullanarak hidroelektrik santralleri kurmaya başladı.

Son 1 yıldır en hareketli günlerini yaşayan inşaat sektöründe yeterli özkaynağa sahip olan firmalar için enerji, kârlı bir yatırım oldu. Tesislerinin ısı ve elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için doğalgaz santralleri kuran tekstil firmaları ise sektör zora girince, bu tesisleri enerji alanında değerlendirmenin yollarını aramaya başladı.

Limak Grubu'nun ortak olduğu Elda Elektrik, Çolakoğlu Holding, Ay diner înşaat, Aksa, Çalık, Zorlu, Çeçenler Grubu'na ait İçtaş ve Nurol İnşaat gibi firmaların başını çektiği sektörde, yeni firmalar pazardan pay almak için sıraya girdi. MNG, Yenigün, Makyol, Taş Yapı, Varlıbaşlar İnşaat, Karaca İnşaat, Ekşioğlu İnşaat, son dönemlerde sektöre ilgi duyan firmalar. Konukoğlu ve Nergis Holdingin yanı sıra Sır Tekstil, Kurteks Tekstil, Save Tekstil ve Buket Giyim Sanayi ise hidroelektrik santral kurmak için müracaat eden firmalardan.

Sektörün yeni yatırımlarla hareketleneceğini söyleyen Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş, "Türkiye'de giderek artan elektrik ihtiyacı, özel sektörün bu alanda son 5 yılda yaptığı 2 milyar dolarlık yatırımı, artık her yıl yapması gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

Yatırım için sıraya girdiler
Taşyapı İnşaat önümüzdeki 5 yıl içerisinde 4'ü kesinleşmiş 6 hidroelektrik santrali için 300 milyon dolarlık yanrım gerçekleştirecek. Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, yatırımlar için kurdukları Eti Elektrik Üretim bünyesinde yaklaşık 3 milyar dolarlık proje yürüttüklerini söyledi.

MNG Holding ise, bu yıl 200 milyon dolar yatırımla Kızılırmak, Reşadiye ve Antalya'da üç hidroelektrik santrali kuracak.

Enerji sektörüne el atan Varlıbaşlar, Erzurum'da toplam 50 megawatlık kurulu enerji kapasitesine sahip 2 adet hidroelektrik santrali yapmayı planlıyor. Şirket bunun için 50 milyon dolar yatırım yapacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-istah-kabartti-insaat-firmalari-hidroelektrige-girdi_42975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!