Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Enka'dan Aliağa'ya Çevreci Santral Sözü

Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, Aliağa'da kuracakları enerji santralının Avrupa'nın en çevreci santralından biri olacağını söyledi. Soydan, "Aliağa Enerji santralında kömürün yakılması sırasında elde edilecek çevresel değerler, Avrupa Birliği normlarının çok altında olacak. Bu konuda kimse endişelenmesin" dedi.

Yeni Asır Gazetesi
Enka'dan Aliağa'ya Çevreci Santral Sözü

Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, Aliağa'da kuracakları enerji santralının Avrupa'nın en çevreci santralından biri olacağını söyledi. Soydan, "Aliağa Enerji santralında kömürün yakılması sırasında elde edilecek çevresel değerler, Avrupa Birliği normlarının çok altında olacak. Bu konuda kimse endişelenmesin" dedi.

Olumsuzluk yok

Aliağa Enerji Santralı'nın temiz, sürekli ve güvenilir enerji teminini sağlayacağını belirten Soydan, iletim kayıplarını asgariye indirerek, bölgedeki halkın ihtiyaçlarına, sanayiye ve turizme ekonomik enerji sunacaklarını vurguladı. Soydan, seçilen kapalı kömür depolama sisteminin Türkiye'de ilk kez uygulanacağını,  bu sistemin açık depolama sisteminin getirebileceği olumsuz etkileri ortadan kaldıracağını kaydetti.

Yüksek kalorili

Soydan, 2013 yılı sonunda devreye girmesi planlanan ve inşaat aşamasında 3 bine yakın, devreye girmesiyle de 700 ailenin geçimini sağlayacak olan Aliağa Enerji Santralı için yatırım çalışmalarına kararlılıkla devam ettiklerini ifade etti. Çevre konusunda çok hassas davrandıklarına dikkat çeken Soydan, Aliağa Enerji Santralı'nın, en verimli sistem olarak süper kritik yakma teknolojisine sahip ve yüksek kalorili ithal kömür ile çalışan bir tesis olacağının altını çizdi.

ÇED raporu

Soydan, "Aliağa Enerji Santralı AB ve ABD'de mevcut tüm çevre kriterlerine uyumlu olarak çalışacak ve hava kalitesini koruma, su kirliliği ve gürültü kontrol yönetmeliklerindeki kriterlere uygun şekilde üretim yapacak. Bu kapsamda Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunda taahhüt edilen emisyon değerleri sadece yukarıda belirtilen çevre kriterlerini karşılamakla kalmıyor. Aynı zamanda gelecekte uyulması hedeflenen Avrupa Birliği Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Direktifi Mevcut En İyi Teknikler Referans Dökümanları değerlerini de karşılıyor" şeklinde konuştu.

Sanayide değerlendirilecek

Kömürün yanması sonucu oluşacak kül, cüruf ve tesiste baca gazı arıtma sistemlerinin atığı olan alçıtaşının santral sahası içinde depolanmayacağını belirten Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, atıkların sanayide değerlendirileceğini kaydetti. Soydan, kül, cüruf ve alçıtaşının satışının olmaması halinde tükenmiş maden sahalarında dolgu malzemesi olarak kullanılması için gerekli girişimlerin yapıldığını ifade etti.

Proje hangi aşamaya geldi

. Üretim lisansı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından verildi
. İhtiyaç duyulan yaklaşık 400 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin yüzde 80'i üçüncü şahıslardan satın alındı
. Çevresel Etki Değerlendirilmesi nihai raporu hazırlanarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunuldu
. Santral bölgesi ile ilgili 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği hazırlanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne sunuldu

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/enkadan-aliagaya-cevreci-santral-sozu_66298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!