Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Erdemli de UNESCO Dünya Mirası Listesine Aday

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki geçmişi 9. yüzyıla dayanan ve ''Bizans Köyü'' olarak bilinen Erdemli Köyünün, UNESCO Dünya Mirası Listesine aday gösterilmesi için çalışma başlattığı öğrenildi.

yapi.com.tr / AA
Erdemli de UNESCO Dünya Mirası Listesine Aday

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki geçmişi 9. yüzyıla dayanan ve ''Bizans Köyü'' olarak bilinen Erdemli Köyünün, UNESCO Dünya Mirası Listesine aday gösterilmesi için çalışma başlattığı öğrenildi. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından Erdemli köyündeki tarihi Bizans yerleşiminde, yaklaşık 8 yıldır sürdürülen araştırmanın sonuçlarının kamuoyuna duyurulmasının ardından bakanlık harekete geçti.
    
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, araştırmayı yürüten ERÜ Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilay Karakaya, Kayseri ve Nevşehir Müze Müdürlükleri, Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Kayseri Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'ne birer yazı göndererek, köyün UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi kapsamında değerlendirileceğini belirterek, ayrıntılı rapor istedi. Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya'daki birçok yer gibi Yeşilhisar'ın Erdemli Köyü'nün de insan ile çevresi arasındaki yakın ilişkinin istisnai bir temsilcisi olduğunu söyledi. Ülkemizde bir yerleşimin bütün olarak, tüm yapıları ile korunduğu örneklerin oldukça sınırlı olduğunu belirten Karakaya, şunları anlattı:

''Dolayısıyla Erdemli Vadisi'ndeki bu Bizans yerleşimi doğal özelliklerinin yanısıra kültürel özellikleriyle de dünya mirasları arasına katılmayı haketmiş bir değerdir. Zaten bir alanın Dünya Kültür Mirası Listesine girebilmesi için Dünya Mirası Komitesi'nin belirlediği 6 kültürel ve 4 doğal kriterden en az birini karşılaması gerekmektedir. Erdemli Köyü, bunlardan beşincisi olan 'Geri dönülmez bir değişim karşısında hassaslaşmış olan bir kültürün veya kültürlerin temsilcisi olan geleneksel insan yerleşimi veya arazi kullanımının seçkin bir örneği olması' kriterine uymaktadır.''

Karakaya, bölümleri ile Kayseri'deki diğer kurumlardan istenilen ayrıntılı raporların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderildiğini belirterek, bundan sonraki süreçte gelişmeleri takip edeceklerini sözlerine ekledi.
    
ERÜ Sanat Tarihi Bölümü tarafından yapılan araştırmada, bir vadi içerisinde kayalar oyularak inşa edilen köyde, toplam 3 manastır, 22 kilise-şapel, 138 konut, 48 şırahane, 9 fırın, 13 ahır, 2 keşiş hücresinden oluşan yapılar ile 2 güvercinlik ve 34 işlevi bilinmeyen yapı tespit edilerek belgelenmiş ve bölgenin topografik haritası da çakırılmıştı.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/erdemli-de-unesco-dunya-mirasi-listesine-aday_86293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!