Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ergezen: Önce İnsan Karakterinin Kaliteli Olması Lazım

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, kalitenin önemini vurgularken “Biz her şeyin kalitelisini istiyoruz ama önce insanın karakterinin kalitel

Ticaretb>Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, kalitenin önemini vurgularken “Biz her şeyin kalitelisini istiyoruz ama önce insanın karakterinin kaliteli olması gerekiyor” dedi.

Ergezen, TSE tarafından Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’na “ISO 9001:2000 Kalite Belgesi” verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kaliteli ve karakterli insanlara acilen ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, “Bu bizim acımızdır. Bu acıyı sevince dönüştürmenin azmi, gayreti ve kararlılığı içinde olmalıyız. Bu nedenle öncelikle kaliteli çocuklar, kaliteli mühendisler yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

Bingöl’de, Adapazarı’nda ve diğer deprem bölgelerinde yıkılan evlerin insanlar tarafından yapıldığını anlatan Ergezen, şöyle konuştu:

“Gölcük depreminde insanların yardımına koşarken, oradaki binaları yapan ve kontrol eden mühendislerin ne kadar kaliteli olduğunu hepimiz gördük. Adapazarı’nın raporlarını incelediğimizde 1943’lü yıllardaki raporlarda (buraya şehir kurulmaz) denilmiş. Buna rağmen şehirler kurulmuş. Kendini hesapa çekebilecek, makamlarını kendi menfaatleri için kullanmayacak, hiçbir teklifin karşılında eğilmeyecek yüreklere ihtiyacımız var. Bu ülkenin böyle santral memuruna, bürokrata ve siyasetçiye ihtiyacı var. Siyasi görüşü, mezhebi, dini, ırkı ne olursa olsun kaliteli iş yapanları, seviyorum, alkışlıyorum.”

BİR MİLYON KONUT

Konuşmasında hükümetin, verdiği sözleri eksiksiz yerine getirmek için gece-gündüz çalıştığını da anlatan Bakan Ergezen, insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan konut sorununun da, Acil Eylem Planı’nda yer aldığını hatırlattı. Bu nedenle 1 milyon konut hedefi koyduklarını vurgulayan Ergezen, bu hedefin abartılı olmadığını söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, “Bu hedefin zor ama isabetli bir hedef olduğunu, halkın taleplerinden de anlayabiliriz. Taleplere biz yetişemiyoruz. Onun için Başbakanımız 100 bin konut hedefini koydu. Bu hedefi karşılamanın gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Konut sorununu çözerken, bir taraftan da Türkiye’yi gecekondudan kurtarmak gerektiğini anlatan Ergezen, şehirlerin ve Başkent’in görüntüsünün hoş olmadığını söyledi.

Ergezen, şöyle konuştu:

“Esenboğa’dan şehre gelirken Cumhuriyet başkentine değil Bingöl’ün viranelerinin içinden geçiyorsunuz sanki. Bu bizim ayıbımızdır. Bu ayıbı gidermek ve prestij projesi olarak öne çıkarmak için, bununla ilgili kanuni hazırlıkları hazırlayıp Meclis’e sunduk.”

Türkiye’de kaliteli bina yapılabileceğini de vurgulayan Bakan Ergezen, Bingöl’de yapılan kalıcı konutların depreme ve projesine uygun olduğunu söyledi.

”DOLUYUM, BAZEN AĞLAMAK İSTİYORUM”

Kalitesizlikten yakınırken “ben doluyum, bazen ağlamak istiyorum” diyen Ergezen, bir deliği kapatırken, başka bir deliğin açılmak istendiğini söyledi. Ergezen, “ülkenin parasını israf edenleri sevmiyorum, sevmenizi de istemiyorum. Elbirliği yapalım, bu ülkenin kaynaklarını en iyi şekilde kullanalım. Başka ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir ülke olalım” dedi.

İRAN’DA MEYDANA GELEN DEPREM

Konuşmasında, İran’da bugün meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremden duyduğu üzüntüyü de dile getiren Ergezen, İran’daki acıların en kısa zamanda sarılması gerektiğini belirtti. Ergezen, TOKİ’deki törenin ardından İran Büyükelçiliği’ne giderek deprem hakkında bilgi alacağını söyledi. Ergezen, “önce ne olduğunu öğrenelim, sonra ne yardım yapacağımıza karar verelim” diye konuştu.

DİĞER KONUŞMACILAR

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da, devletin yeniden yapılandırma içinde bulunduğu bir dönemde, İdare’nin kalite belgesi almasının son derece anlamlı olduğunu söyledi. Vatandaşların konut ihtiyacını karşılayabilmek için çalışma gayreti içinde olduklarını kaydeden Bayraktar, “aldığımız kalite belgesinin, bizden konut bekleyen vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TSE Genel Sekreteri Asım Dinç de, kalitenin önemini vurgulayarak, “gelişmişliği yakalayabilmek için kaliteyi yakalamak gerekiyor” diye konuştu.

Özel sektörün kalitede önemli bir yere geldiğini, fakat kamu kurumlarının henüz yeterli bir noktada olmadığını ifade eden Dinç, tüm kamu kuruluşlarının TOKİ gibi TSE’ye başvurmalarını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ergezen-once-insan-karakterinin-kaliteli-olmasi-lazim_8374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!