Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Esenboğa Terminaline Kavuşuyor

TAV Havalimanları Holding, Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'ni, taahhüt edilen tarihten bir yıl bir gün önce tamamlayarak yarın hizmete açıyor.

Radikal Gazetesi
Esenboğa Terminaline Kavuşuyor

b>TAV Havalimanları Holding, Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'ni, taahhüt edilen tarihten bir yıl bir gün önce tamamlayarak yarın hizmete açıyor. Kuruluşun, 250 milyon avro yatırım yaptığı Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, yarın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından faaliyete geçiriliyor.

TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "TAV Havalimanları Holding olarak '10 yılda 10 terminal' hedefi ile çıktığımız yolda önemli bir çalışmayı daha başarıyla noktaladık. AB'ye aday ülkemizin başkentine ve ulaşımına yepyeni bir soluk getirecek Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'ni yarın hizmete sokuyor ve işletmeye başlıyoruz. Ankara'ya, başkent oluşunun 83. yılında böyle önemli bir hediye vermekten dolayı çok mutluyuz" dedi.

15 yıl işletecek
TAV Havalimanları Holding tarafından 15 yıl sekiz ay süreyle işletilecek olan Esenboğa Havalimanı'nda, Türkiye'de ilk kez yapılan bir uygulama gerçekleştiriliyor. Havalimanında, İç ve Dış Hatlar Terminali yan yana ve bir arada bulunuyor. Yolcuların iç hatlardan dış hatlara geçişinde bir engel bulunmuyor. Özgün bir mimari tasarımla, kolay erişim ve her noktadan tüm alanın görünmesinin sağlandığı iç ve dış hatlar terminali, taahhüt edilen tarihten bir yıl bir gün önce tamamlanarak hizmete açılıyor. Yap-İşlet-Devret yöntemiyle hayata geçirilen havalimanının yapım aşamasında 17 bin 500 kişi görev aldı.

Yurtdışında da aktif
Toplam 182 bin metrekarelik büyük bir alana yayılan Esenboğa Havalimanı'nda 4 bin 69 araçlık katlı otopark da bulunuyor. En son teknoloji ile hizmet verecek olan havalimanının 2 milyon olan yıllık yolcu kapasitesi ise, Yeni İç ve Dış Hatlar Terminali'nin hizmete açılmasıyla birlikte 10 milyona ulaşacak.
Tepe ve Akfen gruplarının ortak girişimiyle kurulan TAV Havalimanları Holding, havalimanları yapımı, tasarımı, finansmanı ve işletmesinde uzmanlaşmış bir kuruluş. Halen, İstanbul Atatürk Havalimanı'nı ve İzmir Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali'ni işleten TAV, havalimanı işletmeciliği alanındaki deneyimini Ankara'ya da taşıyacak.

Yurtdışındaki yatırımlarına da hız veren ve birbiri ardına ihaleler kazanan TAV, son olarak havalimanı işletmeciliğinde bir ilke imza atarak Gürcistan'da Tiflis Uluslararası Havalimanı'nı yap-işlet-devret modeliyle üstlendi. Gürcistan'da Batum, Mısır'da Kahire ve Katar'daysa Doha uluslararası terminal binalarının inşaatını da yine TAV Havalimanları Holding gerçekleştiriyor.

60 bin kişiye aş sağladı
Havalimanının yapımında çalışan personel ve alışveriş yapılan tedarikçilerin aileleri de dikkate alınırsa, bu proje vasıtasıyla geçimini sağlayan kişi sayısı 60 bine ulaştı. Havalimanının açık ve kapalı alanlarının toplam büyüklüğünün 45 adet futbol sahasına eşit olduğu açıklandı. Esenboğa'da kurulan ısıtma tesisatıyla Ankara koşullarında 900 adet konutun ısıtılabileceği belirtildi. Havalimanının yapımında 27 bin 500 tonluk demir kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/esenboga-terminaline-kavusuyor_48962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!